“Witajcie w domu!” – otwarcie biura AJC w Warszawie

American Jewish Committee po ośmiu latach wraca do Polski i otwiera swoje biuro w Warszawie. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się w poniedziałek w Muzeum Polin. We wtorek przedstawiciele AJC spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Warszawskie biuro będzie działać na rzecz siedmiu krajów: Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji. “Witacie w domu!” powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości Andrzej Folwarczny, założyciel Forum Dialogu oraz laureat Nagrody im. Jana Karskiego, przyznawanej przez AJC.

Forum Dialogu prowadzi liczne projekty, mające na celu zbliżenie nie tylko Polaków i Żydów, ale również Polaków i Amerykanów. Najbardziej znana jest Szkoła Dialogu, dzięki której uczniowie z niewielkich miejscowości w całej Polsce poznają żydowską historię swoich małych ojczyzn.

– Nagle okazało się, że spora grupa osób ceni nas za naszą działalność – mówi Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii z Wielunia, której uczniowie angażują się w prace Szkoły Dialogu od dwóch lat. – Zdaliśmy sobie sprawę, że nasza misja przywracania pamięci ma zasięg zdecydowanie większy niż region. Dowody sympatii otrzymywaliśmy od ludzi z całego świata, także od potomków naszych wieluńskich Żydów. Dzięki Forum Dialogu otworzyły się przed nami drzwi wielu instytucji. W tym miejscu chciałabym podziękować za współpracę m.in. Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu. Szkoła Dialogu pokazuje jak ważne we współczesnym świecie jest znaczenie wielokulturowości. Dzięki temu moi uczniowie postrzegają siebie jako cząstkę czegoś większego. Szkoła Dialogu uczy szacunku do własnej przeszłości, do polsko – żydowskiej historii.

Andrzej Folwarczny w poniedziałek otrzymał od AJC Nagrodę im. Jana Karskiego.

W trakcie uroczystości list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Wojciech Kolarski. “Dostrzegam głęboką symbolikę w fakcie, że dzisiejsza uroczystość zbiega się w czasie z początkiem obecności sił NATO w naszym kraju” – podkreślił prezydent.
“W okresie, kiedy Polska – odzyskawszy suwerenność po upadku systemu komunistycznego – zabiegała o przyjęcie do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, to w American Jewish Committee znaleźliśmy cennego sprzymierzeńca. Państwa poparcie dla naszych aspiracji przechowujemy we wdzięcznej pamięci. Teraz zaś z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi zarówno żołnierzy armii amerykańskiej, jak i reprezentantów AJC. Jestem przekonany, że w ten sposób dodatkowo umacnia się współpraca transatlantycka, której Polska zawsze była i jest gorącym orędownikiem i ważnym uczestnikiem”.

Ambasador USA, Paul W. Jones, zaznaczył, że biuro AJC w Warszawie to kolejny symbol odrodzenia żydowskiego życia w Polsce. Natomiast ambasador Izraela, Anna Azari, przyznała, że na tę uroczystość czekała półtora roku, a otwarcie biura AJC to “święto dla Polski, USA i Izraela”.

Według Jonathana Ornsteina, dyrektora JCC Kraków, obecność AJC pomoże Polsce wzmocnić więzy ze światem żydowskim. JCC zamierza współpracować z amerykańską organizacją “korzystając z jej doświadczenia z budowaniu społeczności”.

W trakcie gali swoje błogosławieństwo wygłosili Michael Schudrich oraz arcybiskup Stanisław Gądecki.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!