Zmarła Halina Paszkowska, łączniczka z Powstania Warszawskiego

www.1944.pl

“Z całą rodziną przenieśliśmy się do getta, ponieważ byliśmy pochodzenia żydowskiego. Mieszkaliśmy gdzieś na Nowolipiu, sprowadziliśmy się do jakiejś rodziny mojej mamy, tak że byliśmy ściśnięci z jakimiś ludźmi z tej rodziny. Tak wyglądało nasze przejście aż do mojej ucieczki” – tak swoje życie w czasie wojny wspominała Halina Paszkowska-Turska, łączniczka w Powstaniu Warszawskim.

Halina Paszkowska urodziła się w 1927 w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Przed wojną mieszkała na ul. Grójeckiej w Warszawie. Z getta udało jej się uciec wraz z rodziną tuż przed jego likwidacją. Ukrywała się po stronie aryjskiej.

Po wojnie pracowała jako operator dźwięku. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w 2010 przyznało jej nagrodę za całokształt dokonań artystycznych.

Była żoną Mariana Turskiego. Do końca pozostała osobą aktywną, uczestniczącą w wielu wydarzeniach kulturalnych, wykładach, spotkaniach. Często można było ją spotkać w ŻIH lub na lekcjach angielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Centrum Kultury Jidysz.