Ogórek pozywa dyrektora Muzeum Polin i publikuje list poparcia od “asystenta rabina”

Magdalena Ogórek, była kandydatka na prezydenta, obecnie związana z TVP, poinformowała na Twitterze, że złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko prof. Dariuszowi Stoli, dyrektorowi Muzeum Polin. Opublikowała również list poparcia podpisany m.in. przez Eliego Zolkosia, tytułującego się “asystentem Naczelnego Rabina Polski”. – Zolkos nie jest i nigdy nie był moim asystentem – zapewnia nas rabin Michael Schudrich.

W ubiegłym roku Magdalena Ogórek na Twitterze zasugerowała senatorowi Markowi Borowskiemu zmianę nazwiska “z Berman na Borowski”. Ten wpis znalazł się na wystawie “Obcy w domu”, której tematem są wydarzenia Marca’68. Tweet Ogórek posłużył za współczesny przykład wypowiedzi antysemickiej. Chociaż nazwisko autorki zostało zasłonięte, Ogórek domagała się przeprosin. Akt oskarżenia złożyła w poniedziałek w warszawskim sądzie.

“Prosimy pamiętać, że ma Pani poparcie wielu osób ze środowiska żydowskiego w Polsce, w tym niepotrzebnym i krzywdzącym ataku na Pani osobę” – mieli napisać w liście Eli Bartłomiej Zolkos, podający się za asystenta rabina, oraz Tomasz Małodobry, członek zarządu Fundacji Anioły Kultury. Ich zdaniem działanie Muzeum Polin “podgrzewa antypolską i antyżydowską atmosferę”. “Mamy nadzieję, że sprawa użycia Pani wypowiedzi na wystawie w Muzeum Polin zostanie rzetelnie wyjaśniona” – napisali.

“Wykorzystywanie Fundacji [Anioły Kultury] w polemice religijnej czy politycznej jest działaniem przeciwko tej elementarnej zasadzie [areligijności i apolityczności] i Fundacja nie ma z tym nic wspólnego. Jednocześnie każda osoba zaangażowana w Fundację, ma prawo do swoich PRYWATNYCH poglądów, podpisanych wyłącznie własnym nazwiskiem” – napisała na Facebooku Fundacji Anioły Kultury Agata Wiktoria Śmierzyńska, Prezes Fundacji.

Oświadczenie. Jako fundator, prezes, a przede wszystkich twórca Fundacji Anioły Kultury, oświadczam, że Fundacja od…

Opublikowany przez Anioły Kultury na 19 marca 2018