Baśń z odległego zakątka historii

Zanim Dorit Rabinyan stała się znana dzięki, wywołującej kontrowersje, książce „Żywopłot”, zadebiutowała znakomitą powieścią o sefardyjskich Żydach mieszkających w perskiej wiosce. Świat, jaki pokazała czytelnikom autorka, to pełna kolorów, zapachów i barw baśń z odległego zakątka historii.

„Perskie narzeczone” to opowieść o nastoletnich dziewczynkach, które marzą o wielkiej miłości. Starsza z nich wyszła już za mąż i spodziewa się pierwszego dziecka. Niestety, jej małżonek wyjechał i nie wiadomo, gdzie się podziewa. Młodsza, która ma zaledwie 11 lat, już nie może się doczekać własnego ślubu. Zrobi wiele, by szybko do niego doprowadzić.

Rabinyan sama pochodzi z rodziny perskich Żydów. Wiedza o ich zwyczajach przeplata się w książce z wieloma wyobrażeniami i fantazjami. Pisarka stworzyła intrygujący świat, który wzbudza emocje czytelników, zachęca do dyskusji i własnych refleksji. Nawet jeśli z początku odrzucimy sposób rozumowania bohaterek książki, to w końcu będziemy musieli przyznać, że nie są one nam tak całkiem odległe. Któż z nas nie pragnął wielkiej miłości i nie postępował czasem głupio, by ją odnaleźć. Śmiejąc się z „Perskich narzeczonych”, śmiejemy się z samych siebie. Miłość jest przecież niezwykle silnym uczuciem, dla którego wiele można poświęcić. Namiętności kierują często naszym postępowaniem i pomagają (lub przeszkadzają) w podejmowaniu decyzji.

Książka izraelskiej pisarki ma w sobie dużo ciepła. Przenosi nas w czasy, których nikt już nie pamięta, odtwarzając dawne obyczaje i sposób życia nie tylko żydowskiej społeczności. Ale nie rys historyczny jest tu najważniejszy, a poczucie więzi z czymś, czego nigdy nie mogliśmy doświadczyć. Wiele nas łączy z ludźmi, którzy żyli tu przed nami. Zmienia się świat, zmienia cywilizacja, a my wciąż jesteśmy tylko (albo aż) istotami, dla których bliskość drugiego człowieka jest jednym z najważniejszych doświadczeń. Samotność nie daje ukojenia, ani spokoju. Samotność jest poszukiwaniem.

Katarzyna Markusz

Dorit Rabinyan „Perskie narzeczone”, wyd. Smak Słowa, tłum. Agnieszka Olek

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.