Nosowska i inni artyści dla izraelskich dzieci

Polscy artyści wystąpią 13 czerwca w wyjątkowym koncercie charytatywnym w warszawskiej Stodole. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wakacje w Polsce dla potrzebujących dzieci z miejscowości Sderot.

Koncert “Poezje w Stodole” rozpocznie się o godz. 19, ale chętni mogą wejść do środka już godzinę wcześniej. Wystąpią: Katarzyna Nosowska, Igor Herbut, Kayah, Natalia Niemen, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Mumio, Magda Umer, Skubas, Jadzia Kłapa, Maleo, Lidia Pospieszalska, Mate.o, Pelikan.

Podczas tego wyjątkowego koncertu widzowie usłyszą m.in. interpretacje najpiękniejszych poetyckich piosenek lat 30-tych oraz tych nieco późniejszych, pochodzących z repertuaru duetów J. Wasowskiego i J.Przybory oraz A. Osieckiej i Z. Kałużnego. Nie zabraknie również przekładów poezji hebrajskiej do starszych melodii ludowych, oraz autorskich piosenek napisanych współcześnie.

Kierownikiem muzycznym koncertu jest Jan Smoczyński – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku.

Na scenie pojawią się też wybitni instrumentaliści: JAN SMOCZYŃSKI – fortepian, MICHAŁ BARAŃSKI – kontrabas, MICHAŁ MIŚKIEWICZ – perkusja, PAWEŁ BZIM ZARECKI – fortepian, PIOTR BARON – saksofon, JERZY MAZOLL – klarnet, KASIA GACEK DUDA – flet.

Kierownictwo artystyczne koncertu Poezje w Stodole – Mateusz Mate.O Otremba.

Dlaczego gramy dla dzieci z miasteczka rakiet?

Miasteczko rakiet – Sderot to niewielkie miasteczko położone w południowo–zachodnim Izraelu, ok. 2 km od Strefy Gazy (w najbliższym punkcie 830 m). Jedna z polskich gazet podała, że stało się ono najbardziej zbombardowanym miastem na świecie w ostatnich 15 latach. Michael, menadżer lokalnej placówki, opowiada o nocach, które spędzili w schronach, kiedy to jednej nocy potrafiło spaść 40 rakiet. Na początku dochodziło do ogromnych tragedii, ginęły dzieci i dorośli, ale miasto nie poddało się. Dziś “na każdym kroku” znaleźć można schrony. Każdy przystanek autobusowy w mieście to schron, w każdym bloku mieszkalnym są specjalne pomieszczenia spełniające taką funkcję, niektóre zabawki na placach zabaw dla dzieci są schronami, jak na przykład wielka, kolorowa gąsienica na jednym z nich. Od dziesięciu lat nikt nie zginął w Sderot dzięki najwyższej ostrożności i ochronie antyterrorystycznej.

Sderot jest szczególnym miejscem w całym Izraelu pod względem specyfiki ludności. Zaistniała sytuacja zgromadziła w tym miejscu najuboższą część społeczeństwa. Żydzi powracający do Izraela, a nie posiadający majątku, przyjeżdżali właśnie do Sderot, gdzie zawsze były i są do dzisiaj najtańsze nieruchomości. I tak wyemigrowali tu Żydzi głównie z Afryki, w tym z Etiopii, oraz z byłego bloku radzieckiego: Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu i innych. Dlaczego najtańsze mieszkania – nie trudno się domyślić. Gdyby nie one – kto chciałby mieszkać w Sderot? W Sderot mieszkają także Arabowie izraelscy, Beduini oraz rodziny arabskie które uciekły z Gazy w wyniku ucisku Hamasu. Wszyscy Ci ludzie, paradoksalnie, znaleźli schronienie w tym małym miasteczku izraelskim.

Od 2014 r Fundacja Anioły Kultury, która jest organizatorem koncertu, pozostając w ścisłej koalicji z lokalną organizacją Hands of Mercy, prowadzi programy pomocowe, obejmując wsparciem samotne matki i rodziny wielodzietne. Podczas prowadzenia warsztatów plastycznych “Moje marzenie”, okazało się, że najwięcej prac namalowanych przez dzieci dotyczyło dalekich podróży i przygód wakacyjnych. Tak narodził się projekt “Kolonie dla dzieci z miasta rakiet”.

Latem zeszłego roku, przeprowadzona przez nas wstępna ankieta wykazała ogromne zainteresowanie i entuzjam perspektywą wakacji w Polsce. Właśnie dlatego narodził się pomysł charytatywnego koncertu “POEZJE W STODOLE”. Chcemy spełnić marzenie dzieciaków i zaprosić je na wakacje do Polski!

Kupując bilet na koncert pomagasz zrealizować marzenie dzieci z miasteczka Sderot na wakacje w Polsce bez strachu o własne życie, bez walki o przetrwanie wśród rakiet spadających na domy, przedszkola, ulice.

Koncert odbywa się w ramach projektu Fundacji Anioły Kultury „Kolonie dobroczynne dla dzieci z miasta rakiet”

Więcej o tym dobroczynnym projekcie: http://www.aniolykultury.pl/blog/projekt-kolonie-dobroczynne-dzieci-z-miasta-rakiet

BILETY:
100 zł (stojące) i 150 zł (siedzące)

Bilety na koncert dostępne na stronie www.stodola.pl, www.ticketclub.pl oraz w kasie klubu Stodoła.