Otwock: Swastyki na pomniku zmyte przez proboszcza i mieszkańców

Wiez.com.pl

W sobotę na pomniku upamiętniającym masowe groby 2 tysięcy otwockich Żydów nieznani sprawcy namalowali swastyki. Jeszcze tego samego dnia graffiti zostało zmyte przez miejscowego proboszcza i jednego z przedsiębiorców wraz z pracownikiem.

Pomnik składa się z kamienia z tablicą w języku hebrajskim i polskim. Upamiętnia Żydów rozstrzelanych tam przez Niemców w sierpniu i wrześniu 1942 r.

Policja została poinformowana o dewastacji w sobotę i przeprowadziła oględziny.

Tego samego dnia, po tym, jak policjanci zakończyli swoje działania, na miejscu pojawił się proboszcz ks. Bogdan Sankowski wraz z właścicielem zakładu pogrzebowego, Sławomirem Mochem, i jego pracownikiem Marianem Czarneckim. Wyczyścili pomnik, usuwając namalowane farbą swastyki.

Getto w Otwocku istniało od jesieni 1940 r. Przeszło przez nie ok. 12 tys. Żydów. Jesienią 1942 r. 7 tys. z nich zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. Pomnik na miejscu masowych grobów w Otwocku został zbudowany w 1949 r. Nowa tablica została umieszczona na pomniku w 2012 r. dzięki Społecznemu Komitetowi Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!