Przedwyborczy antysemityzm w natarciu

Antysemicki napis na murze dawnego getta w Krakowie, 1.10.2019, fot. Jonathan Ornstein

Antysemickie napisy i ulotki pojawiły się w kilku polskich miastach. Czy to część kampanii wyborczej?

Napis na murze cmentarza w Tarnowie, 29.09.2019, fot. Natalia Gancarz

W niedzielę na murze cmentarza żydowskiego w Tarnowie ujawniono napis: „Konfederacja przeciwko Żydom #447”. Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie uważa, że ten akt wandalizmu jest związany z obecną kampanią wyborczą. Zapowiedział złożenie pozwu wobec partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Tarnowscy działacze ugrupowania twierdzą, że nie mają nic wspólnego z napisem.

Pod koniec września na przystankach autobusowych w Warszawie rozklejano plakaty z hasłem „Uwaga! Pasożydy! Stop mafii roszczeniowej, stop żydowskiej okupacji. Nigdy więcej przepraszania, nigdy więcej syjonizmu”. Ilustrowały je zdjęcia naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, byłej ambasador Izraela Anny Azari, ambasador USA Georgette Mosbacher i byłego ambasadora Izraela Szewacha Weissa. Nie wiadomo, kto był ich autorem.

Prawdopodobnie dzisiejszej nocy doszło do profanacji muru dawnego getta w Krakowie przy ul. Limanowskiego. Nieznany sprawca wymalował na nim swastykę oraz wulgarny napis, wzywający Żydów do wyjazdu z Polski. Służby miejskie po kilku godzinach usunęły malunki.

Obraźliwy napis został usunięty z muru dawnego getta, 1.10.2019, fot. Jonathan Ornstein

Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków, który nagłośnił sprawę, komentuje: „Chociaż byłem wyjątkowo zły widząc nienawistne graffiti na murze, zwłaszcza w Rosz ha-Szana, to jednak szybka reakcja władz miasta i policji przypomniały, że Kraków jest dobrym miejscem do bycia Żydem”.

Od 1989 r. podczas kampanii wyborczych daje się zauważyć wzrost zachowań o charakterze antysemickim, m.in. dewastacji cmentarzy żydowskich. Ostatnie lata są szczególne. To efekt stosowanej przez niektórych polityków taktyki „Dziel i rządź”, wykorzystywania sprawy mienia ofiar Zagłady dla pozyskiwania poparcia wyborców oraz częstej bierności i pobłażliwości organów ścigania i sądów wobec siejących nienawiść.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!