Teatr Żydowski przedstawia repertuar internetowy na nadchodzący tydzień

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line na kolejny tydzień – 14-17 kwietnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube oraz Vimeo teatru. #TeatrZydowskiWDomu działa już ponad 3 tygodnie i budzi zainteresowanie ogromnej widowni. W tym tygodniu teatr zaprasza na transmisję „Golema” Mai Kleczewskiej, czytanie performatywne „Kota rabina” wg komiksu Joanna Sfar, literacką środę poświęconą poezji Malki Lee oraz na „Spotkanie z piosenką żydowską” i aktorami Teatru Żydowskiego.

Poświąteczny tydzień Teatr Żydowski rozpoczyna słynnym „Golemem”, Mai Kleczewskiej. To kolejny już spektakl online tej wybitnej reżyserki, po „Berku” oraz powtarzanym na życzenie widzów „Dybuku”. Spektakl będzie można zobaczyć 14 kwietnia o godz. 20 w transmisji na Facebooku, a także na platformie Vimeo oraz YouTube Teatru Żydowskiego

„Golem”, po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku”, jest trzecią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy. Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń o dorównaniu Bogu? Golem jest figurą, która jednocześnie zwiastuje katastrofę i nadchodzące po niej oczyszczenie. Sztuczny człowiek jest lustrem, w którym przegląda się nasze człowieczeństwo i nasza pamięć.

W środę, 15 kwietnia o godz. 18 kolejne już spotkanie z cyklu „Literackie środy”, organizowane przez Centrum Kultury Jidysz wraz z Teatrem Żydowskim. W tym tygodniu środa poezji Malki Lee, którą w jidysz i po polsku czytać będą Joanna Lisek oraz Ewa Dąbrowska.

Transmisja na kanale YT CKJ: https://youtu.be/SnXZZ7GRb6I oraz na Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

Literackie środy to cykl spotkań z literaturą, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego, prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz.

Malka Lee (Malka Leopold-Rapoport, 1904–1976) urodziła się w miejscowości Monasterzyska (Galicja) w rodzinie chasydzkiej. Na początku swojej twórczej drogi, pisała po niemiecku, a od 1921 roku w jidysz. Zadebiutowała w 1922 roku. Wydała pięć zbiorów poezji oraz tom wspomnień. Jej poezja – często określana jako sentymentalna – cieszyła się dużą popularnością wśród żydowskich czytelników Ameryki. Malka była żoną pisarza Aarona Rapoporta.

W czwartkowy wieczór, o godz. 19 Teatr Żydowski i jego aktorzy zaproszą na nowy cykl – „Spotkanie z piosenką żydowską”.

Transmisja na YouTube: https://youtu.be/jvP7I7T9bwM oraz na Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

Artyści Teatru Żydowskiego zaprezentują bogaty repertuar, wypełniony szlagierami wybitnych twórców takich jak: E. Schlechter, J. Tuwim, W. Szlengel i J. Jurandot. Będzie więc refleksyjnie, żartobliwie, z sentymentem, z dystansem, ale też smutno i wesoło.

Wystąpią: Henryk Rajfer i Izabella Rzeszowska, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej.

Do stałego repertuaru #TeatrŻydowskiWDomu weszły już piątkowe czytania performatywne. W tym tygodniu będzie to rzecz wyjątkowa – czytanie oparte na komiksie „Kot rabina” Joanna Sfara, słynnego rysownika francuskiego, którego komiks zdobył popularność na całym świecie. Transmisje na YouTube https://youtu.be/T04rPEXlec4 oraz Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

Komiks francuskiego artysty, to nie tylko historia nadzwyczajnego kota, dorównującemu w filozoficznych dysputach mądrości rabinów, ale również interesujący portret żydowskiej diaspory. Sfar zilustrował fundamentalne idee kabały i myśli żydowskiej, kontestując je jednocześnie, zgodnie z talmudyczną tradycją. Na przykładzie historii kota, chcącego przystąpić do bar micwy – kota arcyżydowskiego, została w ciekawy i niebanalny sposób wyjaśniona istota judaizmu.

Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki.
Reżyseria i adaptacja: Jacek Papis.
Obsada: Joanna Rzączyńska, Marcin Błaszak, David Szurmiej, Marek Węglarski.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!