Żydzi i Arabowie protestują przeciwko aneksji w Tel Awiwie

Fot. @ReutMor/Twitter

W sobotę wieczorem na placu Rabina w Tel Awiwie zebrały się setki Izraelczyków – Żydów i Arabów – by wspólnie zaprotestować przeciwko planom premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym aneksji przez Izrael części Zachodniego Brzegu.

„Aneksja jest zbrodnią wojenną. Zbrodnią przeciwko pokojowi, zbrodnią przeciwko demokracji, zbrodnią, która będzie nas kosztować wiele krwi” – powiedział w czasie wiecu lider partii Meretz Nitzan Horowitz.

Netanjahu zamierza anektować część terenów, na których znajdują się osiedla założone przez Izraelczyków. Działanie to jest częścią planu pokojowego opracowanego w Białym Domu, mającego doprowadzić nie tylko do pokoju w regionie, ale też do powstania państwa palestyńskiego. Właśnie ta część planu budzi niepokój osadników, którzy o aneksję zabiegali od lat. Teraz obawiają się, że obecne przejęcie ich ziemi przez Izrael zakończy rozbudowę osiedli, a na to nie chcą się zgodzić.

To nie oni jednak protestują w Tel Awiwie. Działaniom Netanjahu sprzeciwiają się ci Izraelczycy, którzy aneksji nie chcą w ogóle.

„To nie ma nic wspólnego z tym, co jest dobre dla nas, Izraelczyków i Palestyńczyków, którzy mieszkają tutaj na Bliskim Wschodzie” – powiedziała członkini partii Meretz Tamar Zandberg. „To przeklęta umowa między tym, który próbuje wygrać wybory, a tym, który próbuje uciec przed procesem sądowym. Trump nie jest przyjacielem Izraela. Bibi też nie jest dobry dla Izraela”.

„W tych trudnych dniach dla Izraela, Stanów Zjednoczonych i krajów na całym świecie nigdy nie było tak ważne, aby walczyć o sprawiedliwość i walczyć o przyszłość, na którą wszyscy zasługujemy. Bardzo cieszę się, widząc tak wielu z was – Arabów i Żydów – walczących razem o pokój, sprawiedliwość i demokrację” – powiedział w nagraniu wideo zaprezentowanym na placu Rabina Bernie Sanders, który do niedawna ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA.

„To od nas wszystkich zależy, by stanąć przeciwko autorytarnym przywódcom i wspólnie pracować nad budowaniem pokojowej przyszłości dla każdego Palestyńczyka i każdego Izraelczyka” – powiedział Sanders. Następnie wezwał do zatrzymania wszystkich planów aneksji Zachodniego Brzegu, dodając, że „okupacja musi zostać zakończona”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!