Oświadczenie dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin / Facebook

W imieniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pragnę wyrazić wyrazy solidarności dla wybitnych uczonych – prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego.

Z ubolewaniem przyjmuję pozbawione podstaw merytorycznych ataki – personalne oraz instytucjonalne – na badaczy, którzy zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami obowiązującymi w świecie naukowym, realizują misję odkrywania faktów i zjawisk dotyczących jednego z najtragiczniejszych okresów w historii Polski i świata.

Najgłębszy niepokój wzbudza proces sądowy z powództwa cywilnego, który wytoczono wymienionym historykom, współredaktorom dwutomowego opracowania “Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Zaangażowanie w tę sprawę fundacji zasilanej znacznymi kwotami ze środków publicznych jest przykładem działania, które łatwo odczytać jako formę cenzury i zastraszania badaczy przed publikowaniem wyników swoich ustaleń, w obawie o oskarżenie i obciążenie ich kosztami obrony prawnej.

Apeluję, by instytucje czy środowiska, które mają pełne prawo do krytyki (w świecie naukowym jest ona jednym z motorów postępu prac badawczych) opracowań Centrum Badań nad Zagładą Żydów i innych najnowszych publikacji poświęconych Zagładzie nie prowadziły jej w atmosferze nagonki i zastraszania. Budzi to przykre wspomnienia z przeszłości.

Prawda się obroni.

Zygmunt Stępiński

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!