Tel Awiw ma 112 lat!

11 kwietnia 1909 r. dziesiątki rodzin zebrały się na plaży niedaleko Jaffy, planując budowę dzielnicy, którą nazwano Ahuzat Bait. Dziś to miejsce nazywa się Tel Awiw – Wzgórze Wiosny.

Według władz miasta w Tel Awiwie znajduje się 5 największych izraelskich teatrów. Miłośnicy książek znajdą tam 22 biblioteki, a w nich milion tytułów.

Tel Awiw, chociaż nie jest stolicą Izraela, to jest ważnym ośrodkiem ekonomicznym. To tam pracuje 11% obywateli kraju. Miasto liczy prawie pół miliona mieszkańców.

Wiele państw nie uznaje Jerozolimy jako stolicy Izraela, dlatego to w Tel Awiwie znajduje się większość ambasad. Tam również ma siedzibę giełda i ośrodki badawcze.

Tel Awiw, założecnie miasta, grupa ludzi na pustyni

Założenie Tel Awiwu, fot. Avraham Soskin

Pierwszym burmistrzem Tel Awiwu był Meir Dizengoff. Dziś w mieście znajduje się ulica jego imienia.

Miasto stopniowo uniezależniało się od zamieszkałej przez Arabów Jaffy. W 1938 r. powstał tam port i lotnisko.

Dojście Hitlera do władzy w Niemczech spowodowało żydowską migrację. W latach 30. XX wieku do Tel Awiwu przybyło wielu niemieckich Żydów. Wśród nich byli architekci, dzięki którym powstały modernistyczne budynki w stylu Bauhaus. Do dziś w Tel Awiwie znajduje się największe skupisko tego typu architektury, nazywane Białym Miastem. W 2003 r. trafiło ono na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W 1949 r. doszło do połączenia Tel Awiwu z Jaffą w jedną aglomerację.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!