Odnaleźli macewę służącą jako element chodnika

Zamostek koło Gorzkowa, odnaleziona macewa, fot. Stowarzyszenie Historyczno-Etnograficzne Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód”

Na początku kwietnia członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Etnograficznego Miłośników Ziemi Lubelskiej “Wschód” na terenie miejscowości Zamostek koło Gorzkowa odnaleźli macewę, będącą elementem chodnika. O dalszym losie nagrobka zdecyduje konserwator zabytków wraz z Naczelnym Rabinem Polski i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Członkowie stowarzyszenia zostali poinformowani przez mieszkańców, że do budowy chodnika wykorzystano macewę z miejscowego cmentarza. Na wydobycie płyty zgodził się Urząd Gminy Gorzków.

– Staramy się rozmawiać z mieszkańcami i weryfikować lokalne historie. Tak też było z odnalezieniem tej macewy. Jeden z mieszkańców poinformował członków Stowarzyszenia, że w chodniku łączącym dwie wsie: Gorzków-Osada i Zamostek znajduje się płyta, która prawdopodobnie pochodzi z cmentarza żydowskiego – mówił w rozmowie z Radiem Lublin prezes Stowarzyszenia “Wschód” Krzysztof Sokołowski.

Zamostek koło Gorzkowa, odnalezione macewy, fot. Stowarzyszenie Historyczno-Etnograficzne Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód”

Płyta zachowała się w dobrym stanie. Widoczny jest na niej motyw otwartej szafy z książkami.

“Podczas prowadzenia prac wydobywczych, do członków Stowarzyszenia podeszła mieszkanka pobliskiego domostwa, która oświadczyła, że na jej posesji znajduje się podobny kamień z napisami. Po sprawdzeniu okazało się, że był to fragment macewy z piaskowca o kształcie koła z centralnie wywierconym otworem. Tak ‘dostosowana’ macewa służyła do ostrzenia narzędzi” – informuje biuro Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Odnalezione nagrobki pochodzą z założonego w 1834 r. cmentarza żydowskiego w Gorzkowie. “Odnalezienie macew ma charakter precedensowy. Nigdy wcześniej nie było podobnego odkrycia w Gorzkowie i sąsiednich miejscowości” – wyjaśnia biuro konserwatora.

Cała macewa to nagrobek Izraela Icchaka syna Eliezera Bergajzena, zm. 5 szwat 5696 [29 stycznia 1936]. Tarcza szlifierska została zrobiona z nagrobka Zewa syna Chaima Szmuela.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!