Turyści będą mogli wjechać do Izraela od 1 lipca?

Tel Awiw

Indywidualni turyści, którzy poddali się szczepieniu, będą mogli wjechać na teren Izraela od 1 lipca. Taką informację przekazała w czwartek ministra turystyki Orit Farkash-Hacohen. Rzecznik ministerstwa uznał deklarację za przedwczesną.

„Nadszedł czas, aby Izrael otworzył się na turystykę i wykorzystał swój status kraju zaszczepionego z korzyścią dla swojej gospodarki” – uważa ministra.

Turyści przed wejściem na pokład samolotu będą musieli przedstawić zaświadczenie o szczepieniu oraz aktualny wynik testu PCR. Wciąż dyskutowane jest, czy będą musieli poddać się badaniu serologicznemu na obecność przeciwciał we krwi, aby uniknąć kwarantanny. Taka procedura jest obecnie wymagana od każdego, kto był szczepiony poza Izraelem.

Jednocześnie rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział, że oświadczenie ministry było przedwczesne. Wkrótce zostanie zaprzysiężony nowy rząd w Izraelu i to on ostatecznie podejmie takie decyzje.

Obecnie do Izraela mogą wjechać turyści w grupach zorganizowanych. Od wszystkich wymagane są świadectwa szczepień. Obcokrajowcy mogą wjechać do Izraela, jeśli mają tam krewnego pierwszego stopnia. Wcześniej muszą przesłać do izraelskiej ambasady w swoim kraju kopie dokumentów tożsamości – swoich oraz krewnego – oraz dokumentów potwierdzających ich pokrewieństwo, zaświadczenie o szczepieniach, bilety lotnicze, ubezpieczenie podróżne pokrywające koszty w przypadku zachorowania na COVID oraz dokładne dane miejsca odbywania kwarantanny zanim nie otrzymają wyniku testu serologicznego.

Izrael czeka na indywidualnych turystów, ale nie będą wpuszczani obywatele wszystkich krajów. Urzędnicy pracują teraz nad określeniem kryteriów, na podstawie których stworzona zostanie lista dozwolonych krajów. Jednym z nich ma być poziom zachorowalności.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!