Dzień Pamięci o Holokauście: Przemówienie prezydenta Izraela Herzoga do europosłów

W czwartek 26 stycznia o godz. 10.30 prezydent Izraela Isaac Herzog wystąpi w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wygłosi przemówienie na otwarcie uroczystego posiedzenia. Po wystąpieniu prezydenta Isaaca Herzoga posłowie uczczą pamięć ofiar minutą ciszy. Uroczystość zakończy “Kadisz” Maurice’a Ravela, wykonany przez Chena Halevi na klarnecie i Jenő Lisztesa na cymbałach.

Po uroczystości, około godz. 11.45, przewodnicząca Metsola i prezydent Herzog odsłonią przed salą plenarną Parlamentu pomnik Holokaustu “The Refugee” (Uchodźca) autorstwa Felixa Nussbauma.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu przypadający 27 stycznia został ustanowiony przez ONZ w 2005 r. dla upamiętnienia Holokaustu i 60. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Isaac Herzog – urodzony w 1960 roku w Tel Awiwie Isaac Herzog został wybrany na jedenastego prezydenta państwa Izrael w 2021 roku. Po raz pierwszy został wybrany do Knesetu w 2003 roku i od tego czasu zajmował kilka stanowisk ministerialnych. W 2013 roku Herzog został wybrany na przewodniczącego Izraelskiej Partii Pracy, a w czerwcu 2018 roku na przewodniczącego zarządu Agencji Żydowskiej dla Izraela.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!