Posprzątali cmentarz w Kraśniku

Fot. Tomasz Cebulski / Sky Heritage Pictures / Facebook

Młodzież z Kraśnika kilka dni temu posprzątała cmentarz żydowski przy ul. Szewskiej. W czasie prac zebrano 150 worków śmieci. Udało się wykosić teren masowego grobu i pomnika. Za organizację wydarzenia odpowiada Latający Uniwersytet Młodzieży.

Uniwersytet został założony przez Tomasza Cebulskiego. Działa w Kraśniku, Czarnym Dunajcu, Nowym Targu i Jordanowie. Młodzież od kilku miesięcy, podczas spotkań online, uczyła się o historii Polski i regionu, w którym mieszka.

Uczestnicy projektu poznawali lokalne miejsca pamięci. Jednym z nich jest właśnie cmentarz żydowski.

W latach 30. XX wieku Żydzi stanowili ok. 30 procent mieszkańców Kraśnika. W mieście istniało kilkanaście prywatnych domów modlitwy, dwie synagogi, chedery oraz cmentarz.

W czasie wojny, w 1942 r., Niemcy wysyłali transporty z kraśnickimi Żydami do Bełżca. Jak podaje Wirtualny Sztetl, “po wojnie w Kraśniku przez kilka lat mieszkało kilku Żydów. W latach 1944–1946 w Kraśniku i okolicach dochodziło do napaści na nich. Niejednokrotnie zajścia te kończyły się śmiercią ofiary, np. dwóch członków Komitetu Żydowskiego w Kraśniku, zabitych za miastem 06.08.1944 r. przez ‘akowców'”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!