David Wisnia (1926 – 2021)

David Wisnia

Odszedł David Wisnia – kantor, były więzień KL Auschwitz-Birkenau i żołnierz armii Stanów Zjednoczonych.

David Wisnia urodził się 31 sierpnia 1926 r. w Sochaczewie. W dzieciństwie uczył się śpiewu u Abrahama Cwi Dawidowicza, Gerszona Siroty i Mosze Kusewickiego. Już w tym czasie występował w synagogach Warszawy oraz Polskim Radiu.

Podczas drugiej wojny światowej David Wisnia stracił rodziców. Został zamknięty w getcie warszawskim, a po ucieczce z Warszawy był więziony przez dwa lata w KL Auschwitz-Birkenau. Podczas deportacji do Dachau David Wisnia uciekł i dołączył do amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej.

W 1946 r. Wisnia wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez ponad 50 lat był kantorem w synagogach w Levittown i Trenton, gościnnie prowadził modlitwy i koncertował w wielu krajach świata.

Odwiedzał również Polskę. Uświetnił ceremonię bar micwy Mateusza Kosa w Warszawie w 1985 r., a dwadzieścia lat później śpiewał podczas 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Prowadził modlitwę także w synagodze Beit Warszawa. Rok temu David Wiśnia razem z wnukiem Avim wystąpił w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Swoje wspomnienia spisał w książce “One Voice, Two Lives: From Auschwitz Prisoner to 101st Airborne Troope”.

David Wisnia zmarł 15 czerwca 2021 roku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!