Połączyła hebrajski z arabskim, tworząc nową czcionkę – Aravrit

Podzieliła litery na pół. Dolne części znaków hebrajskich połączyła z górnymi częściami znaków arabskich. W ten sposób powstała czcionka Aravrit, która stała się częścią izraelskiego pawilonu na Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju.

Liron Lavi Turkenich zaprojektowała nową czcionkę oraz rzeźbę “El ha-Mahar”, czyli “ku jutru”, którą Izrael wystawił w swoim pawilonie na Expo.

Rzeźba El ha-Mahar

Rzeźba El ha-Mahar

Artystka wychowywała się w Hajfie, jednym z najbardziej zintegrowanych miast Izraela, gdzie Żydzi i Palestyńczycy mieszkają obok siebie, a na ulicach słyszy się zarówno hebrajski jak i arabski.

Turkenich przeczytała artykuł XIX-wiecznego francuskiego okulisty, który stwierdził, iż do rozumienia pisma potrzebna jest tylko górna połowa liter łacińskich. Postanowiła sprawdzić to na alfabecie hebrajskim. Okazało się, że do sprawnego czytania wystarczą dolne części liter. Przekonała się też, że w przypadku arabskiego możliwe jest to z górnymi połówkami. W ten sposób narodził się pomysł na połączenie obu systemów.

Tak powstał Aravrit. Chociaż nie jest on dostępny jako czcionka do pobrania i pisania na komputerze, to artystka projektuje koszulki, biżuterię oraz naczynia ceramiczne z wybranymi słowami. Oraz ogromną rzeźbę na Expo.

“Wierzę, że Aravrit jest wiadomością, że oba narody tu są, i mogą się nawzajem poznać” – powiedział Turkenich w rozmowie z JTA. “Dotyczy to Żydów i arabskich Izraelczyków, ale także Izraelczyków i Palestyńczyków oraz Izraela i świata arabskiego”.

Expo 2020 odbywa się w Dubaju od 2 października 2021 do 31 marca 2022. Artystka ma nadzieję, że jej rzeźba trafi później do któregoś z muzeów.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!