Zaszczepieni turyści mogą wjeżdżać do Izraela. Oto zasady

Tel Awiw, budynki, plac DizengoffPlac Dizengoff w Tel Awiwie

Izrael pozwolił na ruch turystyczny. Wjechać do kraju mogą tylko osoby w pełni zaszczepione w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Uznano też rosyjską szczepionkę Sputnik V. Nadal trzeba będzie robić testy i poddawać się kwarantannie po przylocie, ale tylko 24-godzinnej.

Izraelska granica – która pozostawała zamknięta od marca 2020 r. – otwarta jest dla turystów od poniedziałku. Tę decyzję wielokrotnie opóźniano ze względu na kolejne fale epidemii i obawy z tym związane. Izraelczykom zależy jednak na wsparciu przemysłu turystycznego.

Kto będzie mógł wjechać? Niestety, nie dzieci poniżej 12. roku życia, bo te nie przyjmują jeszcze szczepionek.

Turyści muszą przybyć do Izraela przez lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie. Wpuszczane będą tylko osoby z krajów, które nie są na “czerwonej” liście z wysokim wskaźnikiem infekcji. Muszą to być osoby w pełni zaszczepione w ciągu 180 dni przed planowanym wyjazdem z Izraela.

Jakie szczepionki uznaje Izrael? Te zaakceptowane przez WHO oraz rosyjski Sputnik V (w tym ostatnim przypadku konieczny jest również test serologiczny).

W przypadku osób zaczepionych preparatami Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub chińskimi szczepionkami Sinovac lub Sinopharm, musi upłynąć 14 pełnych dni między drugim lub trzecim zastrzykiem (przypominającym) a wjazdem do Izraela. Jedna dawka nie wystarczy. W przypadku preparatu Johnson & Johnson musi upłynąć 14 dni od pierwszej lub przypominającej dawki a wjazdem do Izraela.

Ozdrowieńcy muszą przedstawić wynik testu PCR lub NAAT. Dokument musi być możliwy do zweryfikowania przez systemy izraelskiego ministerstwa zdrowia – np. cyfrowy certyfikat COVID wydawany przez UE. Test musi być przeprowadzony co najmniej 11 dni przed przyjazdem.

Tel Awiw

Ozdrowieńcy muszą być po przynajmniej jednej dawce szczepionki.

Wszyscy turyści muszą przejść test PCR do 72 godzin przed przylotem do Izraela, a drugi po przylocie. Do wejścia na pokład samolotu uprawnia wyłącznie negatywny wynik takiego testu. Wszyscy przejdą drugi test PCR na lotnisku po przybyciu i zostaną skierowani na 24-godzinną kwarantannę (która będzie mogła się skończyć wcześniej wraz z otrzymaniem negatywnego wyniku testu).

Certyfikaty dotyczące szczepienia należy dołączyć do deklaracji, którą wszyscy pasażerowie wypełniają przed wejściem na pokład. Pasażerowi otrzymają wtedy “zieloną przepustkę”, która umożliwia osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom wstęp do różnych miejsc publicznych.

Osoby, które nie spełnią wszystkich tych wymagań, nie zostaną wpuszczone do Izraela, nawet po przejściu 14-dniowej kwarantanny.

Turyści, u których zostanie potwierdzone zakażenie koronawirusem po przybyciu do Izraela, zostaną przewiezieni do rządowego ośrodka izolacji na 14 dni, gdzie pozostaną na koszt swój lub firmy ubezpieczeniowej. Osoby, które tego odmówią, nie będą mogły wjechać do Izraela przez 5 lat. Taka sama kara czeka osoby przyłapane na próbie wjazdu ze sfałszowanymi dokumentami dotyczącymi szczepień.

Osoby zdrowe, które złamią 24-godzinną kwarantannę po przylocie, otrzymają zakaz wstępu do Izraela na 3 lata.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!