Odrestaurowana kuczka z Płocka dostępna dla zwiedzających w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Kuczka z Płocka przymocowana do jednej ze ścian w Muzeum EtnograficznymFot. Martyna Steckiewicz

Od połowy czerwca 2021 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można zobaczyć odrestaurowaną kuczkę, której oryginalna lokalizacja znajdowała się w Płocku, przy zbiegu ulic Tumskiej i Królewieckiej.

XIX-wieczny budynek zmieniał właścicieli – należał między innymi do rodziny Libermanów i Fiszmanów. Od 1912 roku w jej posiadanie wszedł Abram Fiszman, właściciel fabryki wód mineralnych.

Sama kuczka na tylnej ścianie budynku pojawiła się najprawdopodobniej na początku XX wieku.

Współcześnie obiekt znajdował się w bardzo złym stanie technicznym: przegniłe deski miały liczne destrukty, ściany łatane były prowizorycznie płytami pilśniowymi, starym dywanem i innymi dostępnymi materiałami. Ruchoma konstrukcja dachu nie została zachowana (najprawdopodobniej otwierał się na zamontowanych specjalnie w tym celu rolkach). Podłoga zanieczyszczona była zgniłymi liśćmi i odchodami ptaków.

Po dokładnej inwentaryzacji i gruntownej renowacji, ważącą ponad tonę kuczkę zamontowano w Muzeum na specjalnie do tego przygotowanych metalowych wysięgnikach, co nawiązuje do jej pierwotnej lokalizacji. Zachowano pierwotny układ i zabezpieczono drewnianą konstrukcję oraz oryginalny kolor ścian. Wybite kolorowe wiraże zrekonstruowano po konsultacji ze specjalistami z Polski i z Izraela. Renowacja została w całości sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Kuczkę można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia instytucji. Informacje o zasadach zwiedzania dostępne są na stronie: https://ethnomuseum.pl/

Martyna Steckiewicz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!