Kilkaset judaików trafiło do muzeum w Bytomiu

Fot. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach nie stać było na konserwację niemal 700 zabytkowych przedmiotów z dawnego domu modlitwy w Bytomiu. Dlatego kilkaset ksiąg, bima, menory, tałesy i inne przedmioty trafiły do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

22 sierpnia 2017 r. podpisany został akt darowizny, dzięki któremu zbiory Muzeum Górnośląskiego wzbogacają się o niezwykłe przedmioty pochodzące z dawnego domu modlitwy bytomskich Żydów.

Ten wyjątkowy dar obejmuje m.in. księgozbiór liczący 402 tomy ksiąg i ich fragmentów, które dotychczas znajdowały się w domu modlitewnym. Najstarsze z nich to woluminy pochodzące z XVII w. (w tym z Amsterdamu i Wenecji). Muzeum otrzymało także woluminy drukowane w Berlinie, Frankfurcie czy Szczecinie, które – jak się nam dzisiaj wydaje – mogły pochodzić z dawnego Bytomia.

Zdaniem historyka i badacza historii Żydów na Górnym Śląsku, dra Jacka Proszyka, który wstępnie zapoznał się z zawartością księgozbioru, kolekcja bytomska po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich (rozłożonych na najbliższe lata) będzie trzecim co do wielkości zbiorem hebrajskich ksiąg religijnych w Polsce (większe zbiory posiadają tylko Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie).

“Pragniemy wykorzystać otrzymane wyposażenie (wśród którego znajduje się oryginalny pulpit kantora czy szafa ołtarzowa, czyli aron ha-kodesz), aby możliwie najpełniej oddać charakter domu modlitewnego na wystawie poświęconej wspólnotom religijnym i etnicznym zamieszkującym Górny Śląsk w XIX i XX wieku” – zapewniają przedstawiciele muzeum. “Będzie to pierwsza tak kompletna i składająca się z oryginalnych elementów rekonstrukcja przestrzeni modlitewnej we wnętrzach muzealnych na Górnym Śląsku, prezentująca historię społeczności żydowskiej w Bytomiu przed 1945 r. Pozwoli ona także przybliżyć historię najnowszą Żydów migrujących na Górny Śląsk po 1945 r.”