MKiDN o naszym artykule w sprawie muzeum w Toruniu: „To element wiana na 100-lecie niepodległości”

muzeumMuzeum "Pamięć i Tożsamość", mat. Fundacji Lux Veritatis

Ministerstwo Kultury reaguje na nasz artykuł dotyczący muzeum “Pamięć i Tożsamość”. Toruńska placówka, jak się okazuje, jest elementem “wiana na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. A jeżeli jest krytykowana przez naukowców, to tym bardziej powinna powstać, by zrozumieli oni znaczenie przyświecającego jej motta.

Fundusze na inne muzea

“Muzeum jest jedną z ok. 100 aktualnie prowadzonych z udziałem państwa polskiego inwestycji muzealnych w Polsce określanych mianem wiana na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – wyjaśnia w liście do redakcji Jewish.pl Anna Pawłowska-Pojawa, dyrektorka Centrum Informacyjnego MKiDN. Przypomina koszty budowy i organizacji innych placówek:

– Muzeum Polin – 320 mln zł (w tym blisko 180 mln zł z budżetu państwa i budżetu m.st. Warszawy),

– Muzeum Historii Polski – ponad 930 mln zł z budżetu państwa,

– Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – blisko 450
mln zł,

– Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – ponad 200 mln zł,

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu – 180 mln zł (w tym 120 mln zł na budowę i 60 mln na wystawę stałą).

muzeum Pamięć i Tożsamość, screen strony

Muzeum Pamięć i Tożsamość, screen ze strony http://muzeumpit.pl/

„Potwierdza potrzebę budowy”

“Polityka muzealna to nie rywalizacja, to opowiadanie polskiej historii, w której swoje miejsce ma zarówno Jan Paweł II, jak również polscy Żydzi. Przykro czytać, przytoczoną w artykule wypowiedź polskiego profesora, humanisty, historyka, który wykazuje ignorancję wobec znaczenia słów ‘Pamięć i Tożsamość’ dla polskiej kultury i historii XX wieku. Profesorska wypowiedź tylko potwierdza potrzebę budowy muzeum uwzględniającego nauczanie wybitnej postaci XX wieku – Jana Pawła II.

W naszym artykule (Naukowcy o muzeum w Toruniu: „Humbug, przy którym afera Rywina to nic nieznaczący epizod”) swoje zdanie o muzeum “Pamięć i Tożsamość” wyrazili prof. Dariusz Stola, prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Anna Wolff-Powęska, prof. Jerzy Kochanowski, prof. Szymon Rudnicki oraz prof. Marcin Zaremba.

– Muzeum nosi nazwę “Pamięć i tożsamość”, ale czyja jest to pamięć i tożsamość? – mówił prof. Kochanowski. – Dla kogo ma być to muzeum, kogo ma reprezentować? Obecnie wygląda na swego rodzaju worek, do którego można wrzucić to, co jest wygodne dla organizatorów. Kto zaaprobował plan i scenariusz tej placówki? Jestem ciekaw listy badaczy, którzy nad tym pracowali. Należy poddać publicznej ocenie to muzeum tak, jak inne placówki – Polin, czy Muzeum II Wojny Światowej. Teraz wydaje się pieniądze publiczne, a nikt nie wie, co mamy w zamian otrzymać i jedyną rekomendacją jest tu postać Tadeusza Rydzyka. I śmieszno i straszno!

Nadal brak szczegółów

“Zarzuty [podniesione w artykule], że ‘strona [internetowa] nie mówi zbyt wiele o muzeum’ są kuriozalne, bo muzeum jest w trakcie organizacji” – twierdzi MKiDN. Tym bardziej jednak – skoro rząd przeznacza aż tak wysokie środki na tę placówkę – ministerstwo powinno ujawnić, na jakiej podstawie to robi. Kto jest dyrektorem i jakie ma doświadczenie? Kto zasiada w Radzie muzeum? Jak wyglądają szczegółowe plany wystawy? Jacy naukowcy nad nimi pracowali i jakie są ich kompetencje? Dlaczego te dane nie są jawne i powszechnie dostępne?

– Gdybym miał wyrazić swoją ocenę o tym transferze państwowych pieniędzy do prywatnego interesu Tadeusza Rydzyka, to musiałbym ją zapisać gwiazdkami. I z pewnością osiem byłoby zdecydowanie za mało – oceniał muzeum w naszym artykule prof. Marcin Zaremba. – Jest to humbug, przy którym afera Rywina to nic nieznaczący epizod.

Historyk kompetencje Rydzyka do upamiętniania ofiar Holocaustu ocenia „jako bliskie zeru bezwzględnemu”. – Mam tylko nadzieję, że kiedyś członkowie Rady Ministrów trafią przed sąd za podjęcie tej decyzji.

“Serdecznie proszę o zachowanie większej rzetelności i staranności dziennikarskiej w opisywaniu polskich państwowych instytucji kultury” – kończy swój list do naszej redakcji Anna Pawłowska-Pojawa.

Szkoda, że rzetelności i staranności zabrakło ministerstwu, bo odpowiadając na nasz artykuł nie rozwiało żadnych zawartych w nim wątpliwości, ani nie odpowiedziało na najważniejsze pytania.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.