Debata “Migranci na granicy: 1938-1939-2021”

Wydalenie polskich Żydów z Norymbergii w ramach tzw. Polenaktion 1938 r.; fot. H. Grossberger; źródło Bundesarchiv Bild

Obecne dramatyczne wydarzenia na granicy z Białorusią nie są pierwszym tego rodzaju kryzysem w historii Polski. W latach 1938-1939 na granicach utknęli żydowscy wysiedleńcy z Niemiec i uchodźcy wojenni. O tym, jakie są podobieństwa i różnice między tymi wydarzeniami, będzie mowa w trakcie debaty pt. “Migranci na granicy: 1938-1939-2021” w poniedziałek, 22 listopada, o godz. 19.30 na Facebooku Muzeum POLIN. W rozmowie wezmą udział wybitni historycy i politolodzy.

Zaproszeni do debaty eksperci prof. Maciej Duszczyk, prof. Robert Traba i dr Lidia Zessin-Jurek opowiedzą, jak doszło do tych wydarzeń, jak na “Polenaktion” zareagowały polskie władze i społeczeństwo oraz jakie były losy przymusowych migrantów. Poszukają odpowiedzi na pytanie, jakie wnioski płyną dla nas dzisiaj z tych historycznych doświadczeń? Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Stola.

Wielowymiarowy kryzys na granicy polsko-białoruskiej przypomina podobne wydarzenia z przeszłości. W historii Polski zapisały się dwa momenty kiedy na granicy, nierzadko pod lufami żołnierzy i policjantów, utknęły tysiące migrantów wypychanych przemocą lub uciekających przed zagrożeniem.

Na przełomie października i listopada 1938 r. na granicy polsko-niemieckiej utknęło około 17 tys. polskich Żydów wysiedlonych z Niemiec w ramach tzw. “Polenaktion”. Deportowani z dnia na dzień musieli opuścić swoje domy i zostawić cały majątek. Wiele rodzin zostało rozdzielonych na zawsze. Niespełna rok później, na granicy między niemiecką a sowiecką strefą okupacji Polski znalazły się tysiące uchodźców wojennych, w dużej mierze Żydów. Wielu przypłaciło próbę przekroczenia tej granicy życiem.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!