Trudne sąsiedztwo. Rozpoczął się 19. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Dwie osoby stoją na scenie, za nimi grafika zapraszająca na festiwal filmowyRozpoczęcie festiwalu Kamera Dawida 15.11.2021

“Na granicy” to opowieść o ludziach sztucznie podzielonych przez politykę, o nacjonalizmie oraz o potrzebie zachowania człowieczeństwa w trudnych czasach. Nic dziwnego, że ten właśnie obraz wybrali organizatorzy na rozpoczęcie 19. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

“Kiedy byłem w twoim wieku, nie było tu tego płotu i wszyscy żyliśmy razem” – mówi do swego wnuka jeden z bohaterów filmu. Kurdyjskie rodziny, które polityka wielkich mocarstw zmusiła do rozłąki i życia w różnych krajach, mogą spotkać się raz do roku przy murze granicznym. Mają mało czasu. Zdążą się uścisnąć i wymienić drobnymi prezentami. Później są brutalnie rozdzielani przez żołnierzy.

Kiedy wojskowi – w wyniku głupiego żartu – zabijają jedną w Kurdyjek, nikt, poza jej najbliższą rodziną, nie traktuje tego jak istotnego wydarzenia. Nie ma żadnego dochodzenia, ukarania winnych. Wręcz przeciwnie. Krewny, który ośmielił się najgłośniej protestować, sam doświadcza szykan od władzy.

Film Mano Khalila to opowieść o ludziach uwięzionych na granicy dwóch reżimów. Nie mogą żyć swobodnie w miejscu, w którym przebywają. Nie mają też dokąd odejść. Znaleźli się w pułapce. Jedynym wyjściem jest poddanie się. Mimo to są tu tacy, którzy próbują walczyć z rzeczywistością.

“Na granicy” to film nie tylko o tym, że nacjonalizm pobudza do bezsensownej nienawiści i że poza tą nienawiścią nie ma żadnej treści. To też film o tragicznych skutkach mocarstwowej polityki europejsko-amerykańskiej. Przekonanie, że my wiemy lepiej, jak mają żyć ludzie na drugim końcu świata prowadzi do tego, że w życiu tych ludzi niewiele się polepsza.

Film powstał oczywiście dużo wcześniej niż wybuchł kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Może on nam jednak pomóc zrozumieć ludzi, którzy w desperacji próbują ją pokonać. Przyglądając się ich życiu, przekonujemy się, od czego tak bardzo chcą uciec.

19. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida trwa od 15 do 30 listopada. Projekcje odbywają się w kinach oraz online na platformach www.VOD.Warszawa.pl i Ninateka.pl.

Więcej informacji na stronie https://wjff.pl/pl/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.