“Ostatnia Wieczerza” filmem zamknięcia 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Kadr z filmu "Ostatnia wieczerza"

Gala zamknięcia 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obędzie się w niedzielę 18 listopada o godz. 19.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W programie trwającego 7 dni wydarzenia publiczność zobaczyła ponad 30 produkcji z całego świata. Podczas niedzielnej ceremonii nastąpi ogłoszenie werdyktu jury – poznamy najlepszy film festiwalu i nagrodzonych Kamerami Dawida w pozostałych 11 kategoriach.

Filmem zamknięcia festiwalu będzie „Ostatnia Wieczerza” w reżyserii Floriana Frerichsa (premiera polska). Jest to pełna napięcia fabuła, której akcja toczy się w momencie, w którym Hitler zostaje kanclerzem Niemiec. Z perspektywy bohaterów filmu przyszłość pozostaje niewiadomą. 30 stycznia 1933 roku rodzina Glicksteinów – Niemców żydowskiego pochodzenia – zasiada do uroczystej kolacji. Większość z nich nie widzi w nazizmie poważnego zagrożenia, nie są wstanie przewidzieć, do czego doprowadzi nowy kanclerz. Z ich perspektywy chęć opuszczenia Niemiec i wyjazdu do Palestyny może wydawać się niedorzeczna. Jeden z uczestników tego spotkania przedstawia się wręcz jako zwolennik narodowego socjalizmu. W rodzinie Glicksteinów pojawiają się pęknięcia, które w pewnym sensie symbolizują podziały rodzące się w ówczesnym społeczeństwie niemieckim.

Film Frerichsa pokazuje jednostkę bezradną w obliczu historii, jawiącej się jako niewiadoma. Nieco ponad sześć lat później wybuchła II wojna światowa, a ludzkość musiała się zmierzyć z dramatem Zagłady Żydów. „Ostatnia wieczerza” pokazuje, jak krótkowzroczni bywamy w codziennych ocenach, w wierze w stabilność raz ustanowionego porządku i niezmienność reguł rządzących naszym życiem. Bierność i lekceważenie pierwszych sygnałów ostrzegawczych to najlepszy nawóz dla dyktatur, zarówno w przeszłości jak i współcześnie. W tej perspektywie obraz Frerichsa jawi się jako dzieło bardzo aktualne. Subiektywna konstrukcja tożsamości zostaje wciągnięta w bezwzględny wir historii.

Gośćmi polskiego pokazu premierowego będą reżyser Florian Frerichs, producent Bruno Eyron oraz aktor Adrian Topol, znany między innymi z roli w “Biegnij, chłopcze biegnij” Pepe Danquarta.

WSTĘP WOLNY, LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ PRZYJŚCIA.

Zwiastun filmu: https://wjff.pl/pl/film/uroczystosc-zamkniecia-ostatnia-wieczerza/
Adres: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
Organizator: Fundacja Kamera Dawida
Fanpage festiwalu: https://www.facebook.com/WarsawJewishFilmFestival/
Strona festiwalu: https://wjff.pl/pl/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!