Odeszła Luba Matraszek

Luba Matraszek z synem w Izbie Pamięci Żydów Lubelskich. fot. K. Bielawski

Nie żyje Luba Matraszek – przewodnicząca lubelskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, kustosz Izby Pamięci Żydów Lubelskich.

Luba Matraszek urodziła się 15 stycznia 1941 r. w Gubasze w ZSRR, gdzie znaleźli się jej zbiegli z Polski rodzice – Munisz i Sara Izralewiczowie. Niemal całe swoje życie związała z Lublinem. Od wielu lat prowadziła oddział TSKŻ, którego siedziba mieści się w dawnym domu modlitwy Bractwa Tragarzy Zwłok, obecnie Izbie Pamięci Żydów Lubelskich. Była znana tysiącom ludzi z całego świata, którzy odwiedzali to wyjątkowe miejsce. W ich pamięci pozostanie jako osoba gościnna i pogodna, zawsze gotowa do opowiadania o historii Żydów w Lublinie. Sama pozostawała skromna – nigdy nie zgodziła się na nagranie wywiadu o jej życiu.

Luba Matraszek zasiadała także w Radzie Państwowego Muzeum na Majdanku. Z wykształcenia była doktorem praw, wykładała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zmarła 17 stycznia 2022 r. w wieku 81 lat. O jej śmierci poinformował prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Lublin poniósł wielką stratę.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!