POLIN Music Festival 2023

Po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią, Muzeum Polin ponownie może zaprosić słuchaczy do wspólnego doświadczania muzyki podczas POLIN Music Festivalu. Pięć koncertów, polskie prawykonania znakomitych utworów i premiery wyjątkowych płyt – znów na scenie muzealnego Audytorium. Podczas trzech festiwalowych dni wystąpią m.in.: David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Alexey Botvinov, Kwartet Śląski, Bastarda Trio oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.

Chciałoby się świętować, ale jak to robić, kiedy koncert otwierający festiwal zbiega się z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a za wschodnią granicą nieustannie mordowani są nasi sąsiedzi? Jak cieszyć się sztuką, gdy w lasach na polsko-białoruskiej granicy wciąż odnajdywane są ciała szukających schronienia migrantów? Jak wypełnić XI przykazanie, przywołane przed bramą śmierci przez Mariana Turskiego – „Nie bądź obojętny” – gdy kryzys, uzbraja się tylko w kolejne przymiotniki: humanitarny, gospodarczy, klimatyczny… mimo to organizatorzy wierzą, że muzyka może dać oparcie, schronienie i inspirację do działania.

POLIN Music Festival tradycyjnie otworzy Orkiestra Sinfonia Varsovia, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestra. Tym razem będzie to urodzona na Krymie, a do wybuchu wojny artystycznie związana z Odessą, Margaryta Grynyvetska. Na koncert złożą się trzy polskie premiery: „The Fretless Clarinet” – autobiograficzny koncert klarnetowy jednego z najwybitniejszych klarnecistów w historii muzyki klezmerskiej Davida Krakauera, „Koncert podwójny” Philipa Glassa w wykonaniu doskonale znanej festiwalowej publiczności pary solistów: Jing Zhao (wiolonczela) i Michaela Guttmana (skrzypce) oraz „Miasto Marii” – kompozycja Zoltana Almashiego, dedykowana miastu Mariupol.

Drugi dzień POLIN Music Festivalu będzie wieczorem płytowych premier. Na naszej scenie wystąpi Kwartet Śląski – zespół, na którego grze i wyborach repertuarowych wychowują się kolejne pokolenia entuzjastów muzyki nowej. Kwartet Śląski ma w swoim dorobku blisko 150 prawykonań kwartetów kompozytorów polskich i zagranicznych, rokroczne nominacje do nagród fonograficznych, koncerty w najbardziej renomowanych salach koncertowych i własny festiwal. Zespół, jako drugi w historii fonografii, nagrał wszystkie 17 kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga. Ten imponujący 7-płytowy box, wydany nakładem CD Accord, właśnie na POLIN Music Festivalu będzie miał swoją koncertową premierę.

Drugim premierowym boxem tego wieczoru będzie 3-płytowe wydawnictwo „Nizuzot” tria Bastarda (wyd. Audiocave). W 2020 roku na scenie Muzeum Polin prezentowano pierwszą część sagi: muzycznej interpretacji dziedzictwa klanu Modrzyców. Teraz Bastarda powraca, by swoją opowieść rozszerzyć o twórczość chasydzkich dynastii Szapiro i Koźnic. „Nizozot” to muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji. Opowieści, które stanowią niejako istotę chasydyzmu – zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, ekstatyczną afirmacją życia.

W niedzielę organizatorzy zapraszają na koncert popołudniowy. O 16:00 muzykę wybitnego polsko-żydowsko-amerykańskiego kompozytora Karola Rathausa przedstawią Aleksandra Hałat i Karol Rathaus Ensemble. W 2021 roku zespół dokonał światowej premiery fonograficznej dwóch utworów Rathausa. W ubiegłym roku ukazała się ich druga płyta, a tercet rozszerzony został o kolejnych gości. Podczas koncertu wystąpi także, posiadający osobistą historię związaną z kompozytorem, Michael Guttman.

Ostatnie dźwięki tegorocznego festiwalu znów przeniosą nas do Ukrainy. Dwa lata temu, w ramach wirtualnej edycji POLIN Music Festivalu, z Odessy grał dla nas Alexey Botvinov. Ten wybitny pianista jest twórcą festiwalu Odessa Classics. Odkąd wybuchła wojna, Botvinov prowadzi swój festiwal na emigracji: na najważniejszych scenach koncertowych Europy przypomina o tym, że „szcze ne wmerła Ukrajiny”. W niedzielny wieczór Odessa Classics zagości na naszej scenie. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Alexey Botvinov wykona, po raz pierwszy w Polsce, Koncert fortepianowy numer 3 „Ave Maria” Alemdara Karamanova – wybitnego kompozytora związanego z Krymem. Koncert otworzy polskie prawykonanie I Symfonii Paula Ben-Haima. W zamierzeniu kompozytora miała to być pierwsza symfonia dla przyszłego żydowskiego państwa. Program wieczoru dopełni polska premiera „Yiddish Concerto”, który specjalnie dla Michaela Guttmana skomponował Laurent Couson.

Organizator: Muzeum POLIN
Współorganizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Mecenas Sceny Muzycznej Muzeum POLIN: Jankilevitsch Foundation

PROGRAM: https://polin.pl/pl/wydarzenie/polin-music-festival-2023

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!