Rocznica niepodległości z królem Maciusiem

“Każde nowe pokolenie jest jak migranci – wchodzi w świat, którego nie znało” – tak o nowej wystawie dla dużych i małych dorosłych w muzeum Polin mówi dyrektor Dariusz Stola.

“W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” to ekspozycja, którą można zobaczyć już w ten weekend. – To wystawa dotycząca bardzo poważnych tematów, opowiedziana językiem zrozumiałym dla dzieci – podkreśla Dariusz Stola. – Mamy na niej wybitnego przewodnika, Janusza Korczaka, który na wystawie stałej muzeum pojawia się dwa razy, w okresie międzywojennym i w historii warszawskiego getta.

W Polsce króla Maciusia
W Polsce króla Maciusia
« z 6 »

– Mamy nadzieję, że na tej wystawie i dorośli, i dzieci znajdą coś ważnego – zaznacza Tamara Sztyma, kuratorka. – Nie ma tam gotowych odpowiedzi, ale jest możliwość stawiania sobie pytań.

– Korczak zachęca, by rozmawiać z dziećmi o wszystkich sprawach, ale wciąż językiem odpowiednim dla dzieci – mówi Anna Czerwińska, kuratorka. – Na wystawie można wielu elementów dotykać, wszystko sprawdzać.

Muzeum zaprasza dzieci i dorosłych do spotkania z dziesięcioletnim królem i przeżycia niezapomnianej przygody, podczas której można poszukać odpowiedzi na pytania związane z trudami rządzenia państwem. Dzięki bajkowym ilustracjom Iwony Chmielewskiej można zanurzyć się w świat powieści i “wejść w buty” małego króla, który musi objąć tron i na nowo urządzić wyniszczony wojną kraj, przeżywając przy tym różne perypetie.

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Polin chce, aby dzieci zrozumiały rolę obywateli w tworzeniu państwa i poczuły, że także one mogą mieć na nie wpływ. Dlatego na odwiedzających wystawę czeka pełna atrakcji przestrzeń działań twórczych. Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom – maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa – mogą zastanowić się nad tym, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile one kosztują i czy zawsze się udają.

Ekspozycję można oglądać od 9 listopada do 1 lipca 2019 r.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!