Wystawa poświęcona twórczości Jakuba Zuckera

Obrazy "Egzamin rabiniczny" i "Muzykanci" Jakuba Zuckera

Do 20 lutego w galerii DESA Unicum w Warszawie przy ul. Pięknej 1A zobaczyć można wystawę w całości poświęconą twórczości Jakuba Zuckera. Twórca w trakcie swego życia zmagał się z licznymi przeciwnościami losu. W wieku 14 lat został najmłodszym w historii uczniem renomowanej szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosł w Jerozolimie. Był świadkiem dwóch wojen, a pod koniec życia cierpiał z powodu poważnej choroby oczu. Jego prace wystawiano w prestiżowych galeriach w Europie i USA. Znajdują się one m.in. w zbiorach The Jewish Museum i Israel Art Center w Nowym Jorku i w zbiorach Josepha Hirschorna w Waszyngtonie.

Miał zaledwie 14 lat, gdy wyruszył w długą, samotną podróż z rodzinnego Radomia do Jerozolimy. Jakub Zucker był gotów na takie poświęcenie z jednego powodu – aby rozpocząć studia artystyczne, o których marzył. Był świadkiem dwóch wojen, a jego życie to pasmo zmagań z przeciwnościami losu – brakiem pieniędzy i chorobą oczu, która pod koniec życia uniemożliwiła mu kontynuowanie pracy twórczej. Talent Zuckera doceniono na całym świecie. Jego prace wystawiano w prestiżowych galeriach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Od 10 lutego w DESA Unicum zobaczyć można wystawę w całości poświęconą twórczości tego artysty, zaliczanego do grona najwybitniejszych twórców École de Paris.

Bezalel, czyli Szkoła Sztuk Pięknych i Rzemiosł w Jerozolimie, nigdy wcześniej nie miała tak młodego ucznia. Zucker po śmierci matki postanowił wyruszyć w długą i pełną niebezpieczeństw podróż, na którą pieniądze oszczędzał kilka lat. Najpierw dotarł pociągiem do włoskiego Triestu, gdzie wsiadł na statek do Jaffy. Na miejscu okazało się, że zostały mu jedynie trzy ruble, co stanowiło równowartość półtora dolara. Aby zarobić na dalszą podróż, pracował na plantacji pomarańczy. Gdy dotarł do Bezalel uczył się malarstwa, rysunku, a także modelowania w srebrze i jubilerstwa oraz technik litograficznych. W ciągu czterech miesięcy opanował wiedzę i umiejętności, na których przyswojenie uczniowie zwykle potrzebowali ośmiu lat nauki.

Po I wojnie światowej, w 1920 roku, Zucker wyjechał na stypendium do Paryża. Uczęszczał na zajęcia z rysunku i malarstwa. Źródłem inspiracji był dla niego Luwr i zbiory francuskich mistrzów XVIII wieku: Antoine’a Watteau czy Jeana Baptiste’a Chardina. Wówczas zaczął interesować się twórczością przedstawicieli nowoczesnego koloryzmu: Pierre’a Auguste’a Renoira oraz Pierre’a Bonnarda. Właśnie wtedy nawiązał relację z elitarnym środowiskiem École de Paris, do którego należeli między innymi Marc Chagall i Amedeo Modigliani.

Po dwóch latach pobytu we Francji talent artysty został zauważony przez urzędnika z Ellis Island – wyspy będącej dla imigrantów wrotami do Nowego Jorku. Dzięki tej znajomości Zucker wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Utrzymywał się tam przede wszystkim z projektowania biżuterii. Gdy po trzech latach powrócił do Paryża, uznawany był już za „artystę amerykańskiego”. Jego prace zaczęły być pokazywane na wystawach i zyskały uznanie marszandów. W tym okresie Jakub Zucker odbywał również liczne międzynarodowe podróże. Odwiedził między innymi Włochy i Hiszpanię. Inspirowały go tamtejsze krajobrazy i barwy, w swoich dziełach oddawał ich słoneczną aurę. Był twórcą niezwykle wszechstronnym. Malował sceny rodzajowe, także związane z folklorem żydowskim, pejzaże, portrety i martwe natury.

Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowanych zostało 46 prac artysty. Wśród nich znajdują się między innymi dzieła takie jak „Isola Bella” – obraz z 1970 roku będący zapisem włoskiej podróży Zuckera. Zobaczyć można również „Fontannę Bethesda w Central Parku” – miejsce, które artysta często odwiedzał podczas swojego pobytu w Nowym Jorku. Ponadto zaprezentowano m.in. „Pejzaż amerykański”,„Akt we wnętrzu” czy „Bukiet kwiatów w wazonie”. 20 lutego wszystkie dzieła pójdą pod młotek.

Wystawa „Jakub Zucker. Nowoczesny romantyk”: 10 lutego – 20 lutego 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny.

Aukcja „Jakub Zucker. Nowoczesny romantyk”: 20 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/jakub-zucker-nowoczesny-romantyk/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!