Wystawa o Gaonie z Wilna w ŻIH

„Ukryte oblicze. Gaon z Wilna” to nowa wystawa czasowa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, poświęcona jednemu z najwybitniejszych żydowskich uczonych, zwanemu Gaonem, czyli Geniuszem. Ekspozycja będzie okazją do przybliżenia szerszej publiczności duchowości judaizmu oraz historii, obecności i wpływu mniejszości żydowskiej na kulturę Rzeczypospolitej. Wystawę można zwiedzać od 22 października.

Przez całe życie cieszył się wielkim autorytetem, chociaż nigdy nie pełnił żadnych oficjalnych urzędów. Elijahu ben Szlomo Zalman (1720–1797), znany powszechnie jako Gaon z Wilna, już za życia otaczany był czcią i uznaniem. Kojarzony jest przede wszystkim jako przeciwnik chasydów, ale warto wiedzieć, że to pod wpływem Gaona rozwinęło się nowoczesne szkolnictwo religijne.

Na wystawie prezentowane są między innymi starodruki ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego, na co dzień przechowywane w magazynie bibliotecznym. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć rzadko prezentowane zabytki wysokiej klasy.

Przygotowana przez ŻIH wystawa „Ukryte oblicze. Gaon z Wilna” dzięki prezentowanym starodrukom, rycinom i dziełom sztuki będzie okazją do poznania fascynującego świata litewskich Żydów, chasydyzmu i mistycyzmu. Ekspozycji towarzyszy też bogaty program wydarzeń towarzyszących skierowany do różnorodnych grup odbiorców. ŻIH zaprasza między innymi na spotkania online o kabale, legendach o Gaonie, czy żydowskim Wilnie, a także bezpłatne oprowadzania po wystawie w wybrane wtorki i niedziele. Po raz pierwszy zwiedzający zaproszeni zostaną do niedostępnych przestrzeni, pracowni digitalizacji, konserwacji i Biblioteki, gdzie będzie można zapoznać się z kulisami pracy muzealników i muzealniczek.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 27 lutego 2022.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!