Inauguracja serii wydawniczej “Żydzi. Polska. Autobiografia”

W środę, 5 czerwca, o godz. 18 w Muzeum POLIN wyjątkowa, uroczysta inauguracja serii wydawniczej “Żydzi. Polska. Autobiografia”. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszają Katedra Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Wydawnictwo PWN.

Spotkanie jest okazją do prezentacji pierwszych tomów serii – wspomnień Jezechiela Kotika i Ludwiga Kalischa – i odbywa się w ramach cyklu Czytelnia POLIN. W serii ukażą się najważniejsze żydowskie teksty wspomnieniowe z ziem polskich. Tłumaczone z języka hebrajskiego, jidysz, rosyjskiego, niemieckiego bądź napisane po polsku dzienniki, pamiętniki i wspomnienia stanowią niemal nieznane źródła do dziejów społecznych, badań kultury, obyczaju i religii naszego obszaru.

Z naukowcami, którzy pracują nad serią, porozmawia na spotkaniu dr Michał Trębacz, szef działu naukowego Muzeum POLIN. Jego rozmówcami będą:

• dr Agata Reibach i dr Marcin Błaszkowski – tłumacze tomów,
• dr hab. Joanna Lisek – redaktorka serii,
• oraz prof. Marcin Wodziński – kierownik projektu.

Seria “Żydzi. Polska. Autobiografia” obejmuje teksty powstałe od XVII do XX w., reprezentatywne dla rozmaitych grup społeczno-kulturowych, z uwzględnieniem perspektywy kobiecej i męskiej. I tak wybrani autorzy prezentują różne warstwy społeczne, osoby o rozmaitym wykształceniu, stopniu religijności i stopniu osadzenia w tradycyjnej kulturze żydowskiej, mieszkańcy wielkich miast i miasteczek, osoby znane i takie, które nie wyróżniały się czymś szczególnym, ale ich wspomnienia dostarczają wielu interesujących szczegółów z zakresu obyczajowości i tzw. „historii życia codziennego” a niekiedy bezcennych informacji o wielkich wydarzeniach historycznych, w których przyszło im uczestniczyć (np. zupełnie nieznane polskim historykom wspomnienia Ja’akowa Lewina z powstania listopadowego). – Żydowska literatura wspomnieniowa z ziem polskich (definiowanych tu jako obszar dawnej Rzeczypospolitej) jest niemal nieznana polskiemu czytelnikowi, i to nie tylko w kręgach popularnych, ale również akademickim badaczom przeszłości Polski. Dzieje się tak ze względu na słabą dostępność niektórych z ważnych tekstów wspomnieniowych Żydów polskich, kulturową barierę utrudniającą zrozumienie tych tekstów, ale przede wszystkim ze względu na barierę językową. Cieszymy się, że możemy ją przybliżyć czytelnikowi i zapraszamy do dyskusji na spotkaniu. – mówi dr hab. Joanna Lisek – redaktorka serii “Żydzi. Polska. Autobiografia”.

Partnerem projektu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Rozwoju Humanistyki.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!