“Muzikaim”

Skrzypce, kontrabas, cymbały, klarnet, basy – to wszystko połączone latami poszukiwań utworów, których prawie nikt dziś już nie gra dało niezwykłą płytę w wykonaniu Kapeli Brodów. „Muzikaim” to podróż do przedwojennej Polski, na polską wieś, gdzie Żydzi i Polacy bawią się przy tych samych melodiach.

Płyta Kapeli Brodów to sentymentalna podróż w czasy, które już nie powrócą, a jednocześnie odkrycie dawnych melodii przed tymi odbiorcami, którzy nigdy nie mieli okazji ich usłyszeć.
Witek Broda muzykę żydowską odkrył pod koniec lat 80. Wtedy okazało się, że jej elementy są obecne w innych melodiach oraz, że ona sama potrafi te inne melodie anektować i przerabiać. Broda przez długi czas prowadził własne badania etnograficzne w tym zakresie na wsiach oraz w archiwach. Dzięki temu powstała płyta, na której z pewnością niejeden słuchacz odkryje coś znajomego.

Te utwory, odtworzone czasem ze strzępów informacji, sprawiają, że trudno usiedzieć na miejscu. Nogi same rwą się do tańca. Grano je przecież na wiejskich weselach – zarówno polskich, jak i żydowskich. Muzycy występowali ze sobą i od siebie się uczyli. Zapamiętywali fragmenty melodii, przerabiali je według własnego uznania i przekazywali dalej.

„Muzikaim” odtwarza w pewien sposób atmosferę wielokulturowości, współistnienia, przenikania się kultur. Jest pieczołowicie odtworzonym pomostem między nami, a nasza przeszłością, która inaczej mogłaby odejść w niepamięć. Dziś brakuje takich muzyków i nie ma tych, od których uczyli się grać na tamtych weselach. Witek Broda ratuje fragment ich twórczości od zapomnienia.

„Żydzi byli dobrymi muzykantami. Granie to był jeden z charakterystycznych żydowskich fachów. Byli wynajmowani przez szlachtę i mieszczan. (…) To byli klezmerzy w dosłownym sensie tego słowa – muzykanci, którzy grywają na imprezach różnego typu. Wynajmowano ich na wesela szlacheckie, kuligi i bale,” mówi Witek Broda w wywiadzie udzielonym Andrzejowi Bieńkowskiemu.

Polscy muzycy inspirowali się muzyką żydowską, żydowscy – chętnie sięgali po polską. Dzięki Kapeli Brodów dziś możemy słuchać melodii, które wówczas grali.

Polecamy!

Katarzyna Markusz

Płytę można kupić tutaj: http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php,alb_id,48909,MUZIKAIM,Kapela-BrodowAbout the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka, zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów, prowadząca badania dotyczące społeczności żydowskiej w Sokołowie Podlaskim. Redaktor naczelna Jewish.pl.