Solidarność z Izraelem

W Izraelu znów giną ludzie. Jest wiele ofiar śmiertelnych i znacznie więcej rannych. Tym razem, w odróżnieniu od drugiej intifady lat 2000-2004, zamachowcami nie steruje żaden ośrodek centralny. Atmosferę podgrzewają media społecznościowe, a wspiera je publiczny głos palestyńskich przywódców. Od blisko dwóch tygodni samotni młodzi Palestyńczycy atakują na oślep na ulicach i w autobusach , taranują ludzi na przystankach. Używają noży, tasaków, czasem bronią palnej. Wedle nich żaden Żyd nie jest niewinny, każdy zasłużył na śmierć.

Pragniemy wyrazić naszą solidarność ze społeczeństwem Izraela, od dziesięcioleci zmagającym się ze śmiertelnym zagrożeniem. Przekazujemy kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar.

Tym większym smutkiem napawa dominujący klimat relacji medialnych, polskich i europejskich, w których niewiedza miesza się z antyizraelskimi uprzedzeniami. Dowiadujemy się przykładowo, że „Palestyńscy liderzy próbują powstrzymać eskalację konfliktu”, że „starają się nie dopuścić do tego, aby powtórzyła się druga intifada z 2000 roku, krwawo stłumiona przez armię izraelską”. Obraz jest niezmiennie ten sam: giną nieliczni Żydzi, ale znacznie liczniejsze są palestyńskie ofiary, więc „wina” leży po stronie Izraela, który ma wielką armię, policję i więzienia.

Przez świat przetacza się nowa fala antysemityzmu, który szuka usprawiedliwienia jako „dozwolona krytyka polityki Izraela”. Media dostosowują się do tego klimatu, szerząc stereotypy i pogłębiając powszechną niewiedzę.

Apelujemy o zrozumienie elementarnej prawdy: Izraelczycy mają prawo do obrony przed nożownikami atakującymi ludzi na przystankach czy w autobusach i przed każdym innym rodzajem terroryzmu.

Ma do tego prawo każde zaatakowane społeczeństwo.

W niedzielę, 18 października, o godz. 17 zapraszamy na demonstrację poparcia pod siedzibę Ambasady Izraela w Warszawie.

Martyna Majewska

Rafal Krzewski

Henryk Wujec

Magdalena Srebrna

Krzysztof Luciak

Piotr Bakula

Tadek Markiewicz

Filip Szczepański

Jacek Kaminski

Kaja Wieczorek

Piotr Pazinski

Krzysztof Srebrny

Wiktor Ostrowski

Orit Zehavi Bergman

Krzysztof Bielejewski

Anna Karolina Klys

Katarzyna Markusz

Justyna Sobolewska

Andrzej Zozula

Piotr Kadlčik

Krzysztof Górski

Marcin Cichy Cichocki

Wojciech Lisicki

Sergiusz Kowalski

Marcin Koźliński