Spotkanie z Agatą Tuszyńską

Zapraszamy 23 października o godz. 17 do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie na spotkanie z Agatą Tuszyńską poświęcone jej najnowszej książce “Narzeczona Schulza” (Wydawnictwo Literackie). Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Sawicka – Danielak, a fragmenty książki przeczyta Anna Polony.

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat później “Sklepy cynamonowe” i “Sanatorium pod Klepsydrą” zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do “Sanatorium pod Klepsydrą”.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

“Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza – genialnego pisarza, malarza, autora “Sklepów cynamonowych” i “Sanatorium pod Klepsydrą”. Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni”.
(fragment książki)

Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem “Procesu Kafki”, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał “Mesjasza”, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.

Spotkanie jest częścią projektu „Galicja – tu się czyta” . Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wstęp wolny