Merkel: Uchodźcy muszą się oduczyć antysemityzmu

fot. http://www.abraham-geiger-kolleg.de/

Uchodźcy w Niemczech muszą się oduczyć antysemityzmu, jakim są karmieni w swoich rodzinnych krajach – powiedziała kanclerz Angela Merkel w środę, odbierając nagrodę od niemieckiej kongregacji reformowanej.

Abraham Geiger Prize o wartości ponad 10 tys. dolarów została przyznana Merkel za jej działanie jako “gwaranta podstawowych wartości demokratycznych i wolności religijnych”. Kanclerz przekaże tę nagrodę na program “Perspektywa Dialogu”, który wspiera utalentowanych żydowskich studentów.

Szacuje się, że do końca roku w Niemczech pojawi się 800 tys. uchodźców, w większości muzułmanów. Zdaniem Merkel, szukający azylu “muszą szanować naszą kulturę i nauczyć się naszego języka”. Kanclerz Niemiec podkreśliła też, że imigranci muszą stosować się do niemieckiego ustawodawstwa, które zapewnia równe prawa dla kobiet i gejów oraz muszą odrzucić antysemityzm.

Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, podziękował Merkel za jej “otwartość na obawy społeczności żydowskiej w sprawie ewentualnego antysemityzmu wśród uchodźców”.