Duda: MHŻP to piękny pomnik historii (galeria)

Prezydent Andrzej Duda w Muzeum Historii Żydów Polskich, 3.03.2016

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś oficjalną wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wyraził nadzieję, że młodzi Żydzi przyjeżdżający do Auschwitz, zobaczą również MHŻP. „To muzeum wspaniale pokazuje wspólne dzieje naszych narodów. To piękny pomnik historii” – powiedział prezydent.

Prezydent był zachwycony wystawą, pod której oprowadzał go dyrektor Muzeum, prof. Dariusz Stola. „To nie tylko cudowna architektura, ale przede wszystkim piękna ekspozycja pokazująca 900 udokumentowanych lat wspólnej historii” – zaznaczył. „Myślę, że to jest muzeum, które każdy powinien zobaczyć. Ono powinno się znaleźć na trasie wycieczek po Warszawie każdego młodego Polaka, każdego kto ogląda stolicę, już nie wspomnę o samych mieszkańcach, także gości, którzy przyjeżdżają z zagranicy.”

Prezydent podkreślił, że muzeum w przeważającej części pokazuje historię przyjaciół – dwóch narodów polskiego i żydowskiego, które żyły razem, których historia przez te 900 lat przeplotła się wielokrotnie. „Oczywiście z lepszymi i trudniejszymi momentami, ale była generalnie historią dobrego współistnienia dwóch narodów na terenach Polski” – mówi Andrzej Duda.

„Tutaj żyła największa wspólnota żydowska po tym, jak państwo Izrael zniknęło, swego czasu zniszczone. Żydzi rozproszyli się po całym świecie. Najwięcej skupiło się w naszym kraju. Współistnieli razem z Polakami” – powiedział prezydent podczas spotkania z dziennikarzami.
Głowę państwa w muzeum przywitali dyrektor Dariusz Stola, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH, Piotr Wiślicki oraz Marian Turski, ocalony z Auschwitz i wiceprzewodniczący SŻIH.

Andrzej Duda zachęca do obejrzenia wystawy stałej w MHŻP. „Myślę, że to element nie tylko podstawowego wykształcenia, ale i przygotowania, także kulturowego, które każdy młody Polak powinien przejść. Mam nadzieję, że to muzeum, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie jednym z tych, które wycieczki szkolne w ramach swego programu edukacyjnego będą odwiedzały”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!