Wystawa o Polakach ratujących Żydów

Wystawa poświęcona Polakom „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” ukazuje pomoc udzielaną przez nich Żydom podczas Zagłady. Współorganizowana jest przez OiFP-ECS oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddziały w Białymstoku i w Rzeszowie. Jej wernisaż 4 marca 2016 r. zainauguruje białostockie obchody 4. Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. W sali wystawowej OiFP-ECS oglądać ją można do 17 kwietnia 2016 r.

Wystawa przygotowana została przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Autorką scenariusza wystawy jest dr hab. Elżbieta Rączy, a konsultantem merytorycznym dr Aleksander Namysło. Część regionalną ekspozycji opracowała dr Ewa Rogalewska z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami ukazują szeroki wachlarz działań Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady, ukazując piękne i tragiczne zarazem karty tej pomocy i na konkretnych przykładach odpowiada na pytanie, co oznacza honorowy tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Wystawa dokumentuje także, obok sylwetek Polaków represjonowanych za pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce, Polaków ratujących Żydów poza granicami kraju, pomoc duchowieństwa, kontakty powojenne ocalałych z Zagłady i ich wybawicieli oraz powojenne losy dzieci żydowskich ukrywanych przez Polaków.

Na wernisaż wystawy zapraszamy już 4 marca 2016 r. o godz. 12:00. Zainauguruje on białostockie obchody 4. Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, który decyzją Parlamentu Europejskiego od 2013 r. obchodzony jest 6 marca.

Ekspozycję oglądać można od 4 marca do 17 kwietnia 2016 r. Wystawie towarzyszy projekt edukacyjny opracowany przez OiFP-ECS – „Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, na który składają się tematyczne spotkania na wystawie, prowadzone przez kustosz Irenę Kosztyłę, poświęcone następującym wątkom tematycznym:

– Polityka eksterminacyjna III Rzeszy skierowana przeciwko ludności żydowskiej;
– „Żegota” – Rada Pomocy Żydom 1942–1945 (polska konspiracyjna organizacja humanitarna przy Delegaturze Rządu RP na Kraj);
– Honorowy tytuł i medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”;
– Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata;
– Jan Karski i jego misje kurierskie w sprawie Holocaustu.

Wernisaż wystawy: 4 marca 2016 r., godz. 12:00 (wstęp wolny)

Miejsce: Sala Wystawowa OiFP–ECS, ul. Odeska 1

Wystawę oglądać można od 4 marca do 17 kwietnia 2016 r.

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK
godz. 9:00 – 17:00
SOBOTA – NIEDZIELA
godz. 11:00 – 17:00

Bilety:
1 zł – bilet ulgowy
3 zł – bilet normalny
6 zł – zwiedzanie opery + wystawa (bilet specjalny – dla grup zorganizowanych)