Ya’alon z Macierewiczem o terroryzmie i współpracy (galeria)

Fot. ppor Robert Suchy / MON

Izraelski minister obrony, Mosze Ya’alon, podczas spotkania z szefem polskiego MON Antonim Macierewiczem w środę powiedział: “Jesteśmy zaniepokojeni tym, że to, co wydarzyło się w Paryżu i Brukseli to dopiero początek”.

Do spotkania ministrów doszło w Tel Awiwie. Ya’alon podkreślił, że setki dżihadystów planują ataki w Europie. Jego zdaniem w najbliższym czasie nie można liczyć na stabilność i koniec rozlewu krwi w Syrii. – W tej wojnie istnieje wiele sprzecznych interesów i jest zbyt wielu graczy na arenie.

Izraelski minister mówił też, że podstawowym celem radykalnych islamistów jest walka z Zachodem. Przygotowują się do niej poprzez walki w Syrii. Zapewnił jednocześnie, że Izraelczycy pomagają cywilom dotkniętym katastrofą humanitarną.

 

Ya’alon odniósł się też do relacji polsko-izraelskich. – Izrael i Polska mają wspólne wartości i interesy oraz wyzwania. Niestety, Izrael ma duże doświadczenia w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami, zarówno w ich konwencjonalnych, jak i terrorystycznych perspektywach. Jesteśmy gotowi do współpracy i dzielenia się wiedzą i technologią.

– Zmieniające się środowisko bezpieczeństwa i zwiększona ilość zagrożeń powodują, że trzeba zwiększać wysiłki na rzecz bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest całościowe patrzenie na te problemy, ich integracja. (…) Polska przez wiele lat była w szczególnej sytuacji. Nie było u nas terroryzmu, który tylko obserwowaliśmy wokół naszego kraju. Nie jesteśmy naiwni. Świat się zmienia i w związku z tym zagrożenia te się zbliżają – powiedział minister Macierewicz podczas spotkania.

Omawiając sytuację bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wchodzie minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że oba kraje – Polska i Izrael – znajdują się w podobnej sytuacji strategicznej i równie poważnie traktują wszystkie sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Szef polskiego MON zaznaczył, że Polska, będąc na wschodniej flance NATO dobrze wie, że bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo Europy.

Szef izraelskiego Ministerstwa Obrony podkreślił, że bardzo istotne jest, aby – zabiegając dziś o bezpieczeństwo wyprzedzać intencje terrorystów, likwidować przyczyny a nie czekać na skutki.

Jak podkreślił w trakcie rozmów minister Antoni Macierewicz, te słowa ministra Moshe Ya’alona trafnie oddają tezy znanego przemówienia Prezesa Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego w Sejmie we wrześniu 2015 r., gdy wobec prób sprowadzenia do Polski imigrantów jasno stwierdził, że Polska jest gotowa pomagać, ale śląc pomoc do krajów zagrożonych masową emigracją zanim dojdzie do nieszczęścia. – Polska i Izrael mają nie tylko wspólne wartości, ale też wiele wspólnych celów w dziedzinie bezpieczeństwa. Bezpieczna Polska to bezpieczna Europa, której ład jest dzisiaj zagrożony rosyjską agresją na Ukrainę i okupacją części terytorium tego kraju. Wysiłki na rzecz bezpieczeństwa musimy postrzegać w kategoriach długoterminowych.

Ministrowie obrony poruszali w trakcie rozmów także kwestie związane z kryzysem migracyjnym i obecną sytuacją w Syrii. – Polska gotowa jest udzielić wszelkiej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku kryzysu w Syrii, ale udzielać tej pomocy w miejscu gdzie ten kryzys trwa. (…) Polska zdecydowanie opowiada się za podejmowaniem działań, które zatrzymają ten proces, który zagraża bezpieczeństwu milionów ludzi tam, gdzie on się rodzi. Podobne stanowisko, jak zapewnił minister M. Ya’alon, prezentuje strona izraelska.

Poruszając kwestie związane ze współpracą dwustronną minister Macierewicz zaznaczył, że Polska jest zainteresowana realizacją i kontynuacją niektórych programów rozwijanych przez Izrael. – Wasza wiedza i wasze doświadczenie w wielu sprawach jest dla nas bezcenne – dodał minister Antoni Macierewicz. Minister zaznaczył, że rozwój współpracy militarnej jest tak samo istotny, jak rozwój na pozostałych poziomach, w tym na poziomie politycznym i technicznym.

– Jeżeli będziemy rozwijali naszą współpracę wojskową i techniczną, to te działania będą służyły nie tylko Polsce czy Izraelowi, ale bezpieczeństwu całej Europy. (…) Powinniśmy dzielić się technologiami, aby sprostać wyzwaniom, które przed nami stoją. Dlatego postrzegamy Izrael jako naszego sojusznika i cieszymy się, że Izrael postrzega nas tak samo. To bardzo ważne dla Polski – powiedział na zakończenie rozmów minister Antoni Macierewicz.

W trakcie pobytu w Izraelu minister Antoni Macierewicz złożył wizytę w izraelskiej bazie sił powietrznych.

Po południu polska delegacja odwiedziła Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu – Yad Vashem, gdzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wieniec i zapalił znicz. – Nie ma słów, jest tylko nadzieja na przyszłość – napisał w księdze pamiątkowej w Instytucie Yad Vashem minister Antoni Macierewicz.

Minister Macierewicz wraz z polską delegacją ponad godzinę modlił się w Bazylice Grobu Pańskiego. Ministra po Bazylice oprowadzali polscy ojcowie Franciszkanie i siostry Elżbietanki. Modlono się o pokój dla wszystkich narodów zamieszkujących Ziemię Świętą.