Kielce: Konferencja przed rocznicą pogromu

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego organizuje w Kielcach 9 maja konferencję pt. „Pamięć – Dialog –Pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia”, w której udział wezmą wybitne autorytety dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Konferencja będzie wprowadzeniem do lipcowych obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego.

Pierwsza część konferencji odbędzie się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Otworzą ją wystąpienia przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp. Mieczysława Cisło, biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Następnie odbędą się cztery panele dyskusyjne. O duchowym wymiarze przebaczenia i miłosierdzia mówić będą: prymas senior abp Henryk Muszyński, ks. prof. Wacław Hryniewicz i wyjątkowy gość z Argentyny – rabin prof. Abraham Skórka, przyjaciel papieża Franciszka. Prowadzenie – prof. Bożena Szaynok.

W kolejnym panelu o polityce i skrusze, który poprowadzi o. Tomasz Dostatni OP, dyskutować będą: b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Juńczyk-Ziomecka – b. minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W trakcie panelu „Drogi do pojednania” swoje świadectwa wygłoszą: buddysta Wojciech Eichelberger, podrabin Joel Chaim Nowicki i ks. Manfred Deselaers – niemiecki duchowny katolicki pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Prowadzenie – Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”.

Na zakończenie debat w Teatrze im. Żeromskiego wręczona zostanie nagroda Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów „Człowiek Pojednania” rabinowi Abrahamowi Skórce. Tytuł ten nadawany jest rokrocznie od 1992 r. osobom szczególnie zasłużonym na rzecz pojednania i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Laudację wygłosi Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Warto podkreślić fakt, że rodzice laureata pochodzili z Końskich (województwo świętokrzyskie).

Drugą część konferencji, która odbędzie się w kinie „Moskwa” (ul. Staszica) rozpocznie pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego opowiadającego o pogromie kieleckim oraz drodze do pojednania pt. „Przy Planty 7/9” (tytuł angielski „Bogdan’s Journey”), którego realizatorami są Michał Jaskulski i Larry Loewinger. Światowa premiera filmu odbędzie się pod koniec maja na festiwalu Docs Against Gravity. Po projekcji o drogach do prawdy mówić będą osoby pochodzące z Kielc: Maja Wolny – pisarka i dziennikarka mieszkająca w Belgii, Andrzej Saramowicz – dyrektor muzułmańskiej Szkoły Nauk Sufich oraz Marek Cecuła – wybitny ceramik i artysta mieszkający w Kielcach, syn ocalałego z pogromu.

Główne uroczystości obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego rozpoczną się 3 lipca i będą miały charakter modlitewny. Z kolei 4 lipca na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi orkiestra symfoniczna Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Podczas uroczystości wyróżnienie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Vir Bonus otrzyma bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Przyznawane ono jest co roku podczas obchodów pogromu.

Obchodom towarzyszyć będzie wystawa stała prezentująca fakty pogromu kieleckiego, która zorganizowana zostanie w kamienicy przy ul. Planty 7.

Organizację konferencji i lipcowych uroczystości finansowo wsparli Prezydent Miasta Kielce i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!