Rivlin: Przemyśleć symbole narodowe

fot. by Ester Inbar, available from Wikimedia Commons

Prezydent Reuven Rivlin uważa, że należałoby przemyśleć symbole narodowe i hymn Izraela tak, aby również arabscy obywatele mogli się z nimi identyfikować. Jego zdaniem nie można oczekiwać od Arabów, by śpiewali o “żydowskim duchu”, lecz należy zrobić coś, co pozwoli im w pełni integrować się z państwem.

Rivlin brał udział w spotkaniu z uczniami jednej z jerozolimskich szkół. Towarzyszył mu minister edukacji Naftali Bennett i burmistrz Jerozolimy Nir Berkat. Jeden z arabskich studentów zapytał o możliwość dodania elementów do symboli państwowych tak, by mogli się z nimi identyfikować obywatele arabscy. “Ten dylemat musi być rozwiązany przez przywódców izraelskich, z których jeden siedzi obok mnie” – odpowiedział Rivlin, wskazując na Bennetta.

“To pytanie powinno być dyskutowane przez kolejne pokolenie. Nie możemy ignorować tej sprawy. Ten proces musi być kierowany przez liderów, członków Knesetu, którzy zostali wybrani przez ludzi” – podkreślił prezydent Izraela. “W tym momencie musimy oprzeć istnienie państwa Izrael na bazie żydowskości i demokracji; musimy utrzymać i wzmocnić syjonistyczny sen, który często powoduje tarcia między obywatelami niebędącymi syjonistami”.