Stowarzyszenie izraelskich przewodników w sprawie incydentu w Łopuchowie

Fot. uricovagerev / Twitter

Stowarzyszenie izraelskich przewodników po Polsce wystosowało list do Ministerstwa Edukacji Izraela w sprawie incydentu, do którego doszło w Łopuchowie. Poniżej publikujemy treść tego listu, przesłanego również do redakcji Jewish.pl.

“Flaga pozostawiona w łopuchowskim lesie, na której napisano „śmierć lewakom” strąciła w przepaść hasło „w poszukiwaniu braci”, pod którym prowadziliśmy tę podróż. Jako współorganizatorzy procesu wychowawczego, w ramach którego wysyłamy do Polski grupy młodzieży, oraz szacunku dla ludzkich wartości, potraktowaliśmy to jak i inne niefortunne wydarzenia, do których doszło podczas tej podróży z ogromną powagą.

Nie ulega wątpliwości, że ten incydent to znak porażki odniesionej podczas procesu doboru uczestników, ich przygotowania, skutecznego przekazania przesłania, jakie ta podróż miała nieść i wreszcie nieskuteczności we właściwym nadzorze przez nasz zespół.

Zażądaliśmy przeprowadzenia starannego dochodzenia, które powinno doprowadzić do ujawnienia sprawcy, oraz, gdy się to okaże możliwe, ukarania go i ujawnienia. Jedynie jasne pokazanie zarówno samego czynu jak i jego konsekwencji może wieść do eliminacji tego rodzaju zachowań.

To wydarzenie nie może, jak sądzimy, zostać zignorowane przez Ministerstwo Edukacji. My, przewodnicy grup po Polsce, oczekujemy z jego strony potępienia tego ekscesu publicznie, jak również stosownej informacji przekazanej dyrektorom szkół, organizacjom młodzieżowym oraz innym organizatorom grup.”