Koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem

Z okazji 20-lecia działalności artystycznej Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem w Muzeum POLIN odbędzie się jubileuszowy koncert. Jedyny profesjonalny chór synagogalny w Polsce, zdobywający uznanie zarówno wśród krytyków, jak i publiczności na całym świecie, wykona utwory najwybitniejszych twórców muzyki synagogalnej. Koncert w Warszawie odbędzie się 18 września o godz. 19 i jest jednym z trzech występów w ramach obchodów jubileuszu. Pozostałe dwa będą mieć miejsce w Berlinie i Wrocławiu.

Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Nieustannie od 20 lat z wielkim sukcesem prowadzi szeroką działalność artystyczną i koncertową na terenie Polski oraz za granicą. Występował z najwybitniejszymi kantorami świata. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

W 2016 roku Chór Synagogi pod Białym Bocianem świętuje 20-lecie działalności artystycznej. Pierwszy z jubileuszowych koncertów odbędzie się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem 13 września. Dzień później Chór wraz z kantorem Moshe Fishelem wystąpi w Synagodze przy Pestalozzistraße w Berlinie, a 18 września Chór z akompaniamentem Piotra Rojka (fortepian, organy) wystąpi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W programie koncertu usłyszymy kompozycje najwybitniejszych twórców muzyki synagogalnej. Pośród nich napotkamy utwory Louisa Lewandowskiego i Salomona Sulzera, kompozytorów szczególnie bliskich mojemu sercu, kompozytorów, których warsztat kompozytorski, wena melodyczna, umiejętność oddania piękna tekstów modlitewnych, porównywana może śmiało być z największymi twórcami w historii muzyki. Program koncertu został dobrany w ten sposób, aby z jednej strony uwypuklić wszystkie umiejętności artystyczne Chóru, a z drugiej, ukazać niezwykły świat śpiewów synagogalnych, gdzie poczesne miejsce zajmują emocje, ekspresja, uniesienie – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny i dyrygent.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Davidem Ullmannem z Jerozolimy czy też Israelem Randem z Tel-Awiwu.

Na koncercie w Muzeum POLIN wystąpi w składzie: Magdalena Dynowska – sopran, Piotr Bunzler – tenor, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Piotr Rojek – organy, fortepian, Stanisław Rybarczyk – dyrygent.

Program:

Emil Adam – Choson Kale Mazl Tow
Y. Talmud, arr. Joseph Malovany – Yismechu (Chassidic)
Louis Lewandowski (1821-1890) – Enosch, K’chozir Jomow
Meir Finkelstein (1951) – L’dor Vador
Meyer Machtenberg (1974) – Shehechejanu
Tomasz Kulikowski – Weahawta Et Adonai
Kurt Weill /1900-50/ – Kiddush
Salomon Sulzer – Adonaj Adonaj
Louis Lewandowski _ Halleluja /ps. 150/
Joseph Rosenblatt (1882-1933)– End Kadish
Abraham Ellstein (1907-1963) – Awijnu Malkejnu
Max Janowski (1912-91) – Az Moshiach Vet Kumen
Dov Frumer – Adon Olam

Bilety w cenie 20 zł dostępne w internetowym systemie sprzedaży oraz w kasach Muzeum.

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.