Rocznica mordu więźniarek w podobozie Auschwitz

Uroczystość rocznicowa w Brzeszczach-Borze, 5.10.2016, fot. screen TVP Kraków

74 lata temu doszło do masakry więźniarek w Brzeszczach Borze, podobozie KL Auschwitz. Wydarzenia te upamiętnia od lat Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

– Więźniarka funkcyjna, Niemka, zauważyła w ręce jednej z więźniarek francuskich kamień. Podniosła alarm. Zostali wysłani esesmani, który tutaj nocowali. Rozpoczęła się masakra – przypomina Agnieszka Molenda, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci, która 5 października zorganizowała rocznicową uroczystość w Brzeszczach. – W jedną noc 90 więźniarek zostało bestialsko zamordowanych kijami, pałkami, siekierami.

brzeszcze

W obozie w Brzeszczach przebywało łącznie kilkaset więźniarek. Część z nich spała na piętrze obozowego budynku, w którym po wojnie zorganizowano szkołę. Do dziś na schodach prowadzących na piętro widać ślady po kulach.

Po zamordowaniu francuskich Żydówek wszczęto śledztwo. Więźniarki funkcyjne uśmiercono zastrzykiem fenolu.

Rudolf Hoess podkreślał, że mord na więźniarkach był to bestialski obraz tego, w jaki sposób jedne kobiety zabiły drugie.

Podobóz w Brzeszczach Borze utworzono w 1942, jako kompanię karną po ucieczce z Auschwitz polskiej więźniarki Janiny Nowak. Zlikwidowano go wiosną 1943. Dziś w budynku, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia, istnieje muzeum, utworzone przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.