“W ciemnych pokojach”

Raida Adon

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza 27 października o godz. 18 na wernisaż wystawy fotografii Iris Nesher „W ciemnych pokojach”.

Cykl fotografii Iris Nesher, urodzonej we Włoszech, a mieszkającej w Izraelu artystki, eksploruje nieprzeniknioną więź pomiędzy tożsamością a językiem. Nesher zaprosiła przed obiektyw swojego aparatu wybitne izraelskie powieściopisarki, poetki i autorki scenariuszy – kobiety, dla których słowo jest materią ich twórczości. Poprosiła je, by wybrały i zaprezentowały słowo lub fragment tekstu, który ma dla nich szczególne znaczenie. Podczas gdy część z nich zdecydowała się wkomponować słowa w przestrzeń wokół siebie, inne naniosły je bezpośrednio na swoje ciało , dając w ten sposób wyraz przekonaniu, że język ma moc docierania do najgłębszych warstw ludzkiej psychiki. Tak powstała seria hipnotyzujących fotografii, które wraz z towarzyszącymi im tekstami są próbą uchwycenia esencji kobiecej kreatywności.

Iris Nesher jest absolwentką School of Visual Arts w Nowym Jorku oraz kalifornijskiego Art Institute w Los Angeles. Jej prace pokazywane były w galeriach i muzeach Stanów Zjednoczonych i Europy.

Wystawa „W ciemnych pokojach” prezentowana była m.in. w Muzeum Sztuki Izraelskiej w Ramat Gan, w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie, w Bruno David Gallery w Stanach Zjednoczonych oraz Muzeum Sztuki w Guadalajarze w Meksyku.