Elor Azaria skazany na 18 miesięcy więzienia

Jedna z demonstracji wsparcia dla Azarii - "Jeśli nie ochronimy naszych żołnierzy, kto ochroni nas?", fot. בן נחום CC BY-SA 4.0

Izraelski żołnierz, który w marcu ubiegłego roku zastrzelił leżącego na ziemi palestyńskiego terrorystę, usłyszał dziś wyrok w swojej sprawie. Sąd wojskowy skazał go na 1,5 roku więzienia. Obrońcy żołnierza zapowiedzieli apelację.

We wtorek sąd wojskowy zdecydował, że kara więzienia zostanie zawieszona na rok, a Azaria zostanie zdegradowany. Sędziwie uznali, że żołnierz działał z zamiarem zabicia Palestyńczyka, a nie z powodu poczucia zagrożenia. Prokuratura wojskowa domagała się kary od trzech do pięciu lat więzienia.

W marcu 2016 w Hebronie izraelscy żołnierze postrzelili palestyńskiego terrorystę. Azaria strzelił do leżącego na ziemi Palestyńczyka, zabijając go. Zdarzenie zostało utrwalone na filmie rozpowszechnianym później w mediach społecznościowych.

W styczniu sędziowie uznali, że Azaria zabił mężczyznę bez żadnego powodu.

Proces wywołał podział w izraelskim społeczeństwie. Część prawicowych polityków uważała, że w ogóle nie powinno do niego dojść, a teraz opowiadają się za ułaskawieniem żołnierza. Minister Edukacji, Naftali Bennett, napisał na Twitterze że “bezpieczeństwo obywateli Izraela wymaga natychmiastowego zwolnienia Elora Azarii, który został wysłany [do Hebronu], aby nas chronić”.

Przed budynkiem sądu protestowali dziś zwolennicy skrajnej prawicy.