JCC Kraków otrzymało grant i otwiera przedszkole

JCC Kraków otrzymało grant w wysokości 500 tys. dolarów od nowojorskiej Eric and Erica Schwartz Family Foundation. To największy pojedynczy grant dla polskiej organizacji żydowskiej od 20 lat.

Fundusze zostaną przeznaczone na utworzenie przedszkola w JCC. Będzie to pierwsze pluralistyczne przedszkole otwarte w Krakowie od czasu II wojny światowej. Dzieci zaczną w nim zajęcia już jesienią tego roku.

Przedszkole będzie się nazywać “Frajda”, a w jego programie znajdą się zajęcia dotyczące żydowskich świąt, historii i tożsamości. Przestrzeń nowej placówki zostanie zaprojektowana we współpracy z ekspertami z Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela.

– Przedszkole to idealny czas na poznawanie kultury żydowskiej, wartości i tradycji. Cieszymy się, że możemy umożliwić żydowskim rodzinom z Krakowa wysłanie swoich dzieci do placówki, która skupi się na przekazaniu tych wartości najmłodszym członkom społeczności – podkreśla Erica Schwartz.

– Życie żydowskie znów rozwija się w Krakowie, a rodzina Schwartzów wierzy, że ta społeczność zasługuje na przyszłość i żydowska edukacja jest integralną częścią tej przyszłości – mówi Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków.

JCC otrzyma również wsparcie od Fundacji Ronalda S. Laudera, która pokryje koszt związany z zapewnieniem bezpieczeństwa w przedszkolu.

JCC Kraków zostało otwarte w kwietniu 2008 przez Księcia Walii. Obecnie skupia 600 członków, włączając w to 75 ocalonych z Holokaustu.