Spotkanie z autorem książki “Dom, którego nie było”

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza 6 marca o godz. 18 na spotkanie z Łukaszem Krzyżanowskim, poświęcone jego książce “Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta”.

Przemoc wobec Żydów podczas II wojny światowej do dziś budzi grozę i zdumienie. Jak to możliwe, że kilka milionów ludzi zniknęło ze swoich domów, zakładów rzemieślniczych i sklepów, że tylu sąsiadów zniknęło z polskich miast? Byli jednak tacy, którzy przetrwali Zagładę i doczekali wyzwolenia. Łukasz Krzyżanowski śledzi losy społeczności żydowskiej w Radomiu podczas wojny i po jej zakończeniu. Opisuje zmieniające się stosunki wewnątrz wspólnoty i nastroje panujące wśród ocalałych. Ale przede wszystkim mierzy się z trudnym problemem stosunku polskich mieszkańców miasta, a także władz państwowych do powracających Żydów, którzy nierzadko w dramatycznych okolicznościach próbowali odbudować życie i odzyskać odebrane mienie. „Dom, którego nie było” jest dziełem niezwykle dojrzałym i rzetelnym świadectwem naukowej uczciwości w poszukiwaniu prawdy.

Łukasz Krzyżanowski – adiunkt w Instytucie Europy Wschodniej na Freie Universität w Berlinie. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i University of Exeter. W 2015 roku obronił doktorat w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Był stypendystą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego (2012, 2013, 2014–2015), Instytutu Yad Vashem (2015), Claims Conference (2011–2013) oraz Narodowego Centrum Nauki (2013–2014). W swojej pracy łączy historię z naukami społecznymi.

Spotkanie poprowadzi dr Monika Stępień (Żydowskie Muzeum Galicja, Zakład Hebraistyki UW)
Partner: Wydawnictwo Czarne.

W języku polskim.
Wstęp wolny.