„Historia Jakuba” – nowa sztuka Słobodzianka

„Skończy się czas głupców, zacznie się, prędzej czy później, czas ludzi mądrych” – mówi portalowi Jewish.pl Tadeusz Słobodzianek, tuż przed premierą swojej najnowszej sztuki „Historia Jakuba”. Spektakl prezentowany jest w ramach Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Czy warto przypominać ciągle o obecności Żydów, których dzisiaj już nie ma?

Tadeusz Słobodzianek: Sądząc po emocjach, jakie słowo “Żyd” ciągle wywołuje w Polsce, dowodzi to tego, że nawet jeżeli Ich nie ma, to są. A myślę, że są, ponieważ cała polska kultura w sposób niezwykle silny jest osadzona w kulturze żydowskiej. Nie tylko polska kultura, ale też Kościół, chrześcijaństwo są osadzone w judaizmie. Musimy o tym wciąż rozmawiać, przyjmować do wiadomości badania historyków – którzy pokazują, jak te nasze relacje były bardzo skomplikowane – a przede wszystkim musimy zwalczać rozmaite stereotypy, zwłaszcza te nacjonalistyczne, chamstwo propagandystów, którzy próbują czegoś nad pozbawić – głębokiej i istotnej kulturowej tożsamości. Wszyscy jesteśmy od Adama i Ewy.

Polska to „Rzeczpospolita przyjaciół”?

Odpowiedź na to nie brzmi tak albo nie. Odpowiedź na to brzmi, że jesteśmy na siebie skazani. I będziemy do czasu sądu ostatecznego, dopóki wszyscy zmarli nie powstaną. Wie Pani na czym polega głupota wszelkich spojrzeń polityki kulturalnej? Między innymi polega na tym, że mieliśmy nie kilku noblistów, ale kilkunastu. Powinniśmy przyjąć do świadomości, że Polak to jest ktoś urodzony w tym kraju, że są Polacy-katolicy, Polacy-Żydzi, Polacy-Tatarzy, Polacy-muzułmanie, Polacy-Niemcy, że to wszystko się składa na Polskę.

Kiedy będziemy w stanie to przyjąć, że jesteśmy tak różni? Czy to jest możliwe?

To jest możliwe. Są różne fale, mniejsze albo większe, społecznej głupoty, polityk historycznych i polityk tożsamościowych. Skończy się czas głupców, zacznie się, prędzej czy później, czas ludzi mądrych.

Czyli teraz mamy czas głupców?

Jeśli się patrzy na różne dziedziny, wydaje się, że tak jest.

—–

Prapremiera “Historii Jakuba” odbędzie się 17 marca na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Sztuka inspirowana jest życiem księdza i filozofa, który dowiaduje się, że pochodzi z rodziny żydowskiej. Próbuje odkryć swoją prawdziwą tożsamość, ale we współczesnym świecie, w którym trzeba jasno określić swoje pochodzenie, wiarę czy narodowość, zaczyna coraz bardziej odczuwać swoją inność i obcość, a próby scalenie swojej osobności w spójną całość raz po raz narażają do na nieoczekiwane sytuacje i przygody, które od tragizmu chroni śmiech i tocząca się wartko niemalże burleskowa akcja.

reżyseria: Ondrej Spišák
scenografia, kostiumy: Szilárd Boraros
współpraca kostiumograficzna: Aneta Suskiewicz
muzyka: Piotr Łabonarski
drugi reżyser: Anna Gryszkówna
konsultacje wokalne: Malgorzata Hauschild
ruch sceniczny: Anna Iberszer
kierownik produkcji: Rafał Łukasz Renner

Obsada:

Łukasz Lewandowski – Marian/Jakub
Małgorzata Rożniatowska – Mama/Gospodyni/Siostra Genowefa/Ciocia Chaja
Izabela Dąbrowska/ Magdalena Smalara – Stefa/Księgowa/Siostra Judyta
Zbigniew Dziduch – Tata/Proboszcz/Ojciec Rektor
Magdalena Czerwińska/Marta Król – Nauczycielka/Hania/Żona Urzędnika/Nina/Siostra Nela/Dina/Inez/Matka
Marcin Sztabiński – Prorektor/Urzędnik/Biskup/Arcybiskup Paryża/Stryj Noam/Rabin/Ojciec
Otar Saralidze – Józek/Wikary/Esbek/Siostra Anna/Kuzyn Cwi/ Abram/Brat Daniel/Samuel

Producentem spektaklu jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Koprodukcja z Festiwalem Nowe Epifanie / Gorzkie Żale 2017