„Nie mieliśmy pojęcia dokąd zabrano nasze rodziny. Początki Zagłady w KL Auschwitz” – sesja edukacyjna

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje 22 marca 2017 r. sesję edukacyjną pt. „Nie mieliśmy pojęcia dokąd zabrano nasze rodziny. Początki Zagłady w KL Auschwitz”.

Gościem honorowym sesji będzie Marian Majerowicz, były więzień niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, którego najbliższa rodzina została zamordowana w komorach gazowych.

Wykład o ideologii i realizacji programu zagłady Żydów europejskich przez Trzecią Rzeszę przed konferencją w Wannsee wygłosi prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a o pierwszych masowych transportach Żydów do KL Auschwitz opowie dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

PROGRAM SESJI:

9.00-10.00
Ideologia i realizacja programu Zagłady Żydów europejskich przez Trzecią Rzeszę przed konferencją w Wannsee – wykład, prof. Ryszard Kaczmarek, Uniwersytet Śląski

10.00-11.00
Pierwsze masowe transporty Żydów do KL Auschwitz – wykład, dr Piotr Setkiewicz, PMA-B

11.00-11.30
Przerwa

11.30-13.00
Spotkanie z Marianem Majerowiczem, byłym więźniem KL Auschwitz – moderacja: Jadwiga Dąbrowska, PMA-B

Na zakończenie sesji, w budynku pralni obozowej o godz. 13.00, będzie miało miejsce otwarcie wystawy czasowej pt. Przemysł i Holokaust: Topf & Synowie – konstruktorzy pieców krematoryjnych w Auschwitz. Wystawa przedstawia losy firmy „Topf und Söhne”, która zaprojektowała i wykonała w Auschwitz i Birkenau piece krematoryjne, wykorzystane w procesie Zagłady. Wystawa pokazuje również postacie kluczowe związane z historią krematoriów: właścicieli firmy, inżynierów, wykonawców.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wykładowej prosimy o przesłanie zgłoszeń do dnia 16 marca 2017 r. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.

Kontakt:
dr Maria Martyniak
Projekty Edukacyjne
tel. 33 844 8005
e-mail: maria.martyniak@auschwitz.org