Premiera spektaklu w języku jidysz

6 maja w Teatrze Żydowskim szykuje się kolejna premiera – „Miasteczko Kasrylewka” w reżyserii Shmuela Atzmona-Wircera na podstawie „Miasteczka” Szolema Alejchema. Spektakl grany będzie w języku jidysz z polskim tłumaczeniem. Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej przy ul. Senatorskiej 35. Wystąpią: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer i Jerzy Walczak.

„Miasteczko” jest opisem Kasrylewki. Jeśli ktoś chciałby jednak szukać Kasrylewki na mapie, nie znajdzie jej. Została bowiem wymyślona przez Szolema Alejchema. Większość jej mieszkańców stanowią biedacy. Są to jednak biedacy, którzy nie stracili radości życia. Szolem Alejchem przedstawia całą galerię postaci z Kasrylewki. Poznajemy gderliwego właściciela restauracji i zaraz dowiadujemy się, że jego żona jest jeszcze gorszą gderą. Nieco później pojawiają się dwie najbardziej znane postaci Szolema Alejchema: Tewje Mleczarz i Menachem Mendel, całkowite przeciwieństwa charakterów. Tewje to pracowity, twardo stąpający po ziemi gospodarz, z kolei Menachem buja w obłokach, jest, jak to się pięknie mówi w jidysz, „luftmenszem”.

Można się domyślać, że współpraca tych dwóch postaci prowadzi do nieszczęścia, utraty pieniędzy, majątku. U Szolema Alejchema można stracić wszystko, ale zawsze pozostaje to, co najważniejsze czyli człowieczeństwo.

Miejsce: Scena kameralna Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa, ul. Senatorska 35

Terminy: sob. 6 maja, godzina 19.00 (premiera), niedz. 7 maja, godzina 18.00, pon. 8 maja, godzina 19.00

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/miasteczko-kasrylewka i http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/miasteczko-kasrylewka-premiera

Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141A)

Realizatorzy:
Reżyseria: Shmuel Atzmon-Wircer
Tłumaczenie: Aleksandra Król
Adaptacja: Miki Goldenberg
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Konsultacje jidysz: Jacob Weitzner
Asystentka reżysera: Monika Soszka
Tytuł oryginału: Klejne menszelech
Język przedstawienia: Jidysz (z tłumaczeniem na polski)
Obsada: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak