Noc Muzeów 2017

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zwiedzać również miejsca związane z historią i kulturą polskich Żydów.

Kraków:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Stara Synagoga, ul. Szeroka 24, Kraków
19 maja w godz. 19.00-01.00 Wystawa stała: Żydowskie tradycje oraz wystawa czasowa: Ostoja tradycji
(ostatnie wejście o godz. 00.30).

Katowice:

DOM OŚWIATOWY BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ
ul. Francuska 12
TO, CO NIEWIDOCZNE
Artyści potrafią wychwycić i zarejestrować, odszukać i ukazać istniejące tuż obok nas rzeczywistości. Odwołują się do zjawisk nierzadko nam nieznanych, zaskakujących, a obecnych w najbliższym otoczeniu. Parę ulic dalej, w sąsiednim budynku, tuż za ścianą świat może tętnić ciekawym i niecodziennym pulsem. Noc Muzeów jest świetną okazją do takich odkryć. Proponujemy: spotkanie z żydowską społecznością Katowic, możliwe dzięki wieloletniemu projektowi fotograficznemu Arkadiusza Ławrywiańca, wystawę prac Piotra Szewczyka – unikalnych śladów i znaczeń na papierze oraz poznanie tajemnic Gabinetu Alfreda Szklarskiego.

20 maja o godz. 18.00 Slajdowisko fotografii Arkadiusza Ławrywiańca z cyklu „Blisko nas”, ukazującego życie codzienne społeczności żydowskiej w Katowicach. Pokaz zakończy rozmowa z Arkadiuszem Ławrywiańcem, przeprowadzona przez innego fotografika – Grzegorza Senderowicza.

Częstochowa:

Muzeum Częstochowskie
Obiekty Muzeum Częstochowskiego: Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Pawilon Wystawowy czynne w godz. 18.00-24.00.
Ostatnie wejście na zwiedzanie o godz. 23.30.

Zagroda Włościańska, Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Muzeum Żydów Częstochowian, Rezerwat Archeologiczny czynne w godz. 18.00-22.30.
Ostatnie wejście na zwiedzanie o godz. 22.00.

Wstęp wolny!

Sala odczytowa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Częstochowie, ul. Katedralna 8
godz. 19.00-22.00 – projekcja filmów związanych z tematyką żydowską.

Muzeum Żydów Częstochowian, ul. Katedralna 8
godz. 20.30 – Żydzi Częstochowianie – oprowadzenie po wystawie przez Wiesława Paszkowskiego z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Gliwice:

DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH
18.00 – 24.00, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14

Instalacja świetlno-dźwiękowa Ja ostał się sam – opowieść o życiu prostego człowieka jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera.
21.00 – pierwszy pokaz instalacji
21.45 – drugi pokaz instalacji
22.30 – trzeci pokaz instalacji
23.15 – czwarty pokaz instalacji
– godz. 18.00 – 24.00 – zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00).

Warszawa:

Zapraszamy na Noc Muzeów do Żydowskiego Instytutu Historycznego. W programie pokaz krótkometrażowych przedwojennych filmów o dawnych Nalewkach oraz oprowadzanie po wystawie „Bracia Hirszenbergowie”.

Zapowiadając zbliżającą się wystawę „Nalewki. Opowieśc o nieistniejącej ulicy” opowiemy Państwu o przedwojennych Nalewkach, sercu warszawskiej społeczności żydowskiej. Zaprezentujemy wiele ciekawych zdjęć oraz dwa filmy dokumentujące życie tej ulicy w okresie międzywojennym: film Benjamina Gasula oraz film braci Saula i Izaaka Goskind. Zapraszamy 20 maja (sobota) od godziny 19:00. Wstęp wolny.

Szafa gra nocą! Noc Muzeów w POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do świata muzyki popularnej zapisanej na winylowych płytach a tworzonej przez żydowskich kompozytorów, producentów i wykonawców. Na wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” posłuchać można będzie muzyki śpiewu kantorów, który dzięki gramofonowi upowszechnił się w domach żydowskiej klasy średniej, piosenek teatru jidysz, znanych na całym świecie popularnych piosenek z filmów, rewii i musicali, jazzu, folku i mocnych kawałków punkowych buntowników. Podczas Nocy Muzeów przygodę z Bobem Dylanem, Barbrą Streisand i polskim bigbitem Muzeum rozpocznie już w niecodziennej, zaanimowanej kolejce. Hol budynku rozświetlą inspirowane wystawą projekcje, a każdy zwiedzający będzie mógł zabrać ze sobą wyjątkową, muzyczną fotografię.

W Miejscu Edukacji Rodzinnej poznać można będzie tajne mechanizmy patefonów i stworzyć orkiestrę grającą na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Czynna będzie także wystawa stała opowiadająca 1000-letnią historię Żydów polskich. Ostatnie wejścia na wystawę stałą o godz. 23.30. W czasie Nocy Muzeów czynna będzie restauracja.

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów, 20 maja 2017 zapraszamy do JCC Warszawa!

Wieczór rozpoczniemy o godzinie 21:00 warsztatami przygotowującymi do hawdali, czyli angażującej wszystkie zmysły – ceremonii pożegnania Szabatu. Po wspólnym, uroczystym pożegnaniu Szabatu o 22:00, zapraszamy na warsztaty tańców izraelskich! Wstęp wolny!

Naszym priorytetem jest umożliwienie udziału w wydarzeniu wszystkim zainteresowanym, również osobom niepełnosprawnym. Osoby potrzebujące asysty zainteresowane udziałem proszone są o kontakt mailowy pod adresem biuro@jccwarszawa.pl lub telefoniczny pod numerem +48533072790.

Jarocin:

Simchat Chajim Festival #2017 – Noc Muzeów i koncert Sztetl. Rozpoczęcie: 18:00, zakończenie: 22:00, synagoga, ul. Śródmiejska, Jarocin.

Simchat Chajim Festival już po raz szósty! 9 niezwykłych dni, przeszło 50 wydarzeń! Spotkania, rozmowy, koncerty i spektakle – a wszystko po to, by dziedzictwo kultury i tradycji żydowskiej nie zostało zapomniane. Simchat Chajim w języku hebrajskim oznacza „radość życia” i właśnie te słowa są hasłem naszego Festiwalu.
Szczegółowy program na stronie: www.simchatchajim.pl/program.

Noc Muzeów w Jarocinie już 20 maja! W tym roku w budynku dawnej synagogi przy ul. Śródmiejskiej i jego sąsiedztwie odżyje kultura żydowska. Będzie można wziąć udział w warsztatach graficznych, budowania sztetla, a także nauczyć się pisać litery i imiona herbrajskie. Podczas wykładu omówione zostaną święta żydowskie, także zaprezentowane tałes, szofar, katan czy drejdel. Chętnie nauczą się tańca żydowskiego. Aby mieć siłę na tyle atrakcji, skosztować będzie można specjały kuchni żydowskiej. A na koniec, w wir muzyki klezmerskiej porwie nas zespół Sztetl! https://www.facebook.com/events/1168358853286176/

Łódź:

Centrum Dialogu, ul. Wojska Polskiego 83, godz. 17-01:00 Zwiedzanie wystaw.

Lodzer Miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi – wystawa „Lodzer miszmasz” to opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi.

Jesteśmy drzewami wiecznymi – 1O Opowieści z łódzkiego getta – Wystawa prezentująca dziesięć postaci – Ocalałych z Litzmannstadt Ghetto, których powojenne losy rzuciły w różne zakątki świata, mimo tego do dziś są blisko związani z Łodzią. Tova Ben Zvi, Lolek i Rachela Grynfeld, Arnold i Jadwiga Mostowicz, Zvi i Juta Bergman, Roman Kent, Bronisława Rotsztatówna, Salomea Kape. Wszyscy mają swoje drzewka w Parku Ocalałych.

godz. 20:00 wernisaż Maćka Wypłosza pt. „Nowy lepszy świat” – Wernisaż będzie połączony z muzycznym performancem socteaucirque którego motywem będzie miasto Łódź i teren byłego getta.